MDf

انواع MDF:

۱.MDF نازک

۲.MDF ضخیم

۳.MDF با فرمالید کم

۴.MDF مقاوم در برابر رطوبت

۵.MDF مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها

۶.MDF مقاوم در برابر آتش

۷.MDF با وزن مخصوص بالا

۸.MDF با وزن مخصوص پایین

۹.MDF با روکش تزیینی

۱۰.MDF های قالب گیری شده

۱۱.MDF های قابل انعطاف


مدل هاي درب

مدل:3قاب بیضی

ساخت:ترکیه

مدل:کوشواره ای

ساخت:ترکیه

 

مدل:موج

ساخت:ترکیه

 

 

مدل:تاج

ساخت:ترکیه

 

مدل:ماه وستاره

ساخت:ترکیه

 

 

مدل:5قاب

ساخت:ترکیه

 

مدل:۳قاب لوزي

ساخت:ترکیه

مدل:ماهی

ساخت:ترکیه

اراائه دهندگان:

نرگس احمدي

فريده ترابي

راضيه زند

الهام عيسي زاده

سوده کاظمي

هما دادخدايي

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 16:1  توسط معمار  | 

کاشی و سرامیک

 

خلاصه ای  درباره کاشی و سرامیک

¨لغت سرامیک از کلمه یونانی « کراموس » به معنی سفال یا گل پخته گرفته شده است و در واقع برای معرفی سرامیک باید گفت که عبارتست از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده ای که ماده اصلی و عمده آن خاکها می باشند .
تاریخچه کاشی و سرامیک
 
¨سفالگري از جمله باستاني ترين هنرهاي بشري و در واقع سرمنشاء هنر توليد كاشي و سراميك كه نخستين آثار اين هنر در ايران به حدود 10/000 سال قبل از ميلاد مي رسد كه به صورت گل نپخته بوده و آثار اولين كوره هاي پخت سفال به حدود 6000 سال قبل از ميلاد بر مي گردد . ادامه پيشرفت در صنعت سفالگري منجر به تغييراتي در روش توليد كه شامل تغيير كوره ها ، اختراع چرخ كوزه گري و هم در كيفيت مواد سفالگري نظير رنگ آميزي و لعاب كاري بوده است . زمان آغاز لعابكاري كه امكان ضد آب كردن و همچنين نقاشي كردن و زيبا سازي ظروف و سفال ها و تهيه كاشي را مقدور مي كرد به حدود 5000 سال پيش مي رسد . كاستيها روش و دانش لعاب كاري را از بابل به نقاط ديگر ايران رواج دادند . بعد از اسلام با تشويق استفاده از ظروف سفالي و سراميكي به جاي ظروف فلزي ، طلا و نقره صنعت سفالگري رشد تازه اي يافت و از صنعت سفال سازي و كاشي سازي براي آرايش محراب مسجد ، ضد آب كردن ديوار حمام ها ، ايجاد حوض و آب نما و انتقال ظروف و .خمره و لوازم و كوزه ها همچنين ، شيب بندي بام ها استفاده شده است .

ساختار سراميك

–لغت سراميك از كلمه يوناني « كراموس » به معني سفال يا گل پخته گرفته شده است و در واقع براي معرفي سراميك بايد گفت كه عبارتست از هنر و علم ساختن و كاربرد اشياي جامد و شكننده اي كه ماده اصلي و عمده آن خاكها مي باشند ( اين خاكها  شامل : كائولن و خاك سفال است ) . صنعت سراميك در واقع محدود به ساخت ظروف و وسايل و قطعات سفالي ساده گذشته نيست و كاربردي شگرف در همه ابعاد تمدن و تكنولو?ي نوين بشر امروز دارد . روش ساخت و تهيه .كليه وسايل سراميكي تقريبا يكي است و بسته به كاربرد ، تفاوتهاي جزئي در روش توليد دارد . 
 لعاب دادن كاشي و سراميك

¨براي آنكه سطح جسم درخشنده ، صاف و زيبا ، ضد آب ، ضد شيميايي و در صورت نياز آراسته شود روي آن را پس از خنك كردن با يك لايه نازك لعاب مي پزند . لعاب ( رنگ معدني ) به حالت مايع روي جسم خشك شده اندود مي شود . لعابها اصولا مواد معدني و سيليسي هستند كه يك لايه شيشه اي مانند در سطح خارجي سراميك .تشكيل مي دهند .

 كاربرد سراميك ها

¨استفاده از سراميك در كف سازي و نماسازي يا در توليدات وسايل بهداشتي و مصالح ساختماني نظير انواع آجر سفال هاي تزئيني داخل و خارج ساختمان سفال هاي بام ساختمان ، كانالهاي فاضلابي ، سفالهاي ضد اسيدي همه از سراميكهايي است كه از ديرباز تهيه و مصرف مي شده همچنين كاربرد سراميك در صنايع مختلف نظير تهيه وسايل مقاوم در برابر حرارت و الكتريسيته ، فيوزهاي الكتريكي ، شمع اتومبيل ، ريخته گري ، تهيه المانهاي حرارتي بسيار دقيق ، وسايل فضايي ، سمباده ، براده برداري ، تراشكاري ها ريخته گري فوق دقيق ، آجرهاي نسوز ، مقره هاي الكتريكي ، المانهاي تصفيه آب ، پوسته موتور ، گرافيت ، بتن ، مواد نسوز ، بدنه سفينه هاي فضايي ، انواع سيمانها ، محصولات شيشه اي و هزاران كاربرد ديگر كه روز به روز بر اهميت سراميك مي افزايد .

 كاشي و كاربرد آن

–كاشي يكي ديگر از محصولات سفالين و سراميكي است كه بویژه در ساختمان كاربرد و اهميت ویژه اي دارد كاشي براي تزئينات داخل و خارج ساختمان و همچنين براي بهداشت و عايق رطوبت به كار مي رود . كاشي .تزئيناتي خارج ساختمان را بویژه در اماكن مذهبي به كار مي برندد . كاشي را در ابعاد و اندازه هاي گوناگون توليد مي كنند . كاشي كف و ديواري را در ابعاد زير 2×2 و 2 × 1 تا پنجاه در پنجاه سانتيمتر توليد مي كنند كه با رنگهاي گوناگون مي تواند يك نقاشي را در محل نصب نيز نشان دهد .كيفيت كاشي بايد به نحوي باشد كه تغييرات ناگهاني درجه حرارت 100 ـ 20 درجه سانتيگراد را به خوبي تحمل كرده و هيچگونه آثار ترك در بدنه و يا لعاب آن ظاهر نشود . كاشي ديواري را براي حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه ، محيط هاي بهداشتي ، حمام و دستشويي استفاده مي كنند . كاشي كف را نيز به علت ضد سايش بودن و مقاومت حرارتي و الكتريكي بالا در آشپزخانه ها ، حمام ها ، آزمايشگاهها ، رختشويخانه ها و كارخانجات .شيميايي به كار مي برند همچنين كاشي بايد داراي ابعاد صاف و گوشه هاي تيز باشد .

توليدي كاشي و سراميك در ايران

¨در سالهاي اخير كارخانجات توليد كاشي و سراميك ديوار و كف زيادي در ايران ايجاد شده اند و تحول بزرگي در اين صنعت بوجود آمده است و همچنين در مورد توليد وسايل بهداشتي و ظروف چيني و كارخانه مقره سازي كه در ايران فعال مي باشند و توانسته اند ظرف سي سال اخير توليد كاشي و سراميك را ازتوليد كم و سنتي و نيمه .صنعتي به حدود 70 ميليون متر مربع برسانند .

دید کلی سرامیک
 ¨از زمانی که انسان غارنشینی را به قصد یافتن مکان زیست بهتر، پشت سر گذاشت، با مصالح ساختمانی سر و کار پیدا کرده بود. بدیهی است که این مواد از نوع موجود در طبیعت بود، مانند پوست برای بنا کردن خیمه و یا گل و سنگ برای تهیه مسکن دائمی‌. بعدها بشر آموخت که از قطعات چوب و تخته و میخ و پیچ برای استحکام بنا استفاده کند و موادی مانند آهک، ساروج و سیمان را برای اتصال محکم‌تر قطعات سنگ و یا چوب به یکدیگر بکار بگیرد، ولی خاک رس مهمترین ماده اولیه تهیه بسیاری از مصالح ساختمانی است. خاک رس به صورت ناخالص در تهیه کوزه، گلدان هاى گلی، ظروف سفالی، اشیا و لوله‌هاى سفالی، سرامیک، سیمان و به صورت خالص، در تهیه ظروف چینی و ... مصرف می‌شود.

 

تعریف, نقش اجزای سه‌گانه در سرامیک

¨از نظر واژه: سرامیک به کلیه جامدات غیر آلی و غیر فلزی گفته می‌شود. ·   از نظر ساختار شیمیایی: کلیه موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار در دمای بالا بدست می‌آیند و توسط توده شیشه مانندی انسجام یافته و بسیار سخت و غیر قابل حل در حلال‌ها و تقریبا گداز ناپذیر می‌‌باشند، سرامیک نامیده می‌شوند.
¨نقش اجزای سه‌گانه در سرامیک
¨·   خاک رس: موجب نرمی ‌و انعطاف و تشکیل ذرات بلوری سرامیک می‌شود.
¨·   ماسه: قابلیت چین خوردن، پس از خشک و گرم شدن و تشکیل ذرات بلوری سرامیک را کاهش می‌دهد.
¨·   فلدسپار: در کاهش دادن دمای پخت و تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری سرامیک موثر است.

انواع سرامیک

¨انواع سرامیک
¨1- ارتن ور Earthen Ware:
¨قطعه ای از سرامیک را نامند که بین 850 درجه سانتیگراد تا 1000 درجه سانتی گراد آتش دیده و دارای تخلخل نامرتب باشد. ارتن ور از لحاظ ترکیب به چندین نوع تقسیم شده که به شرح ذیل می باشد:
¨الف ارتن ور طبیعی Natural Earthen Ware: که معمولا از یک نوع ماده اولیه ودارای حداکثر ناخالصی است.
¨ب ارتن ور ظریف Fine Earthen Ware: عبارت است از قطعه ایی که مرکب ازمواد اولیه پرچسب و کم چسب و دارای حداقل ناخالصی است.
¨ج ارتن ور تالکی Earthen Ware Talc: که نوعی از ارتن ور با استحکام زیاد است و بعلت ریزی دانه های تالک محصول مرغوبی را به دست می دهد.
¨د- ارتن ور نیمه شیشه ای Semivitruse Earthen Ware: که از ترکیب سه ماده اصلی تشکیل شده و دارای تخلخلی متوسط بوده وحاوی درصد جذب آب کم می باشد. این نوع ارتن ور سفید رنگ برخی اوقات شفاف نیز بوده و به علت عدم اتصال (آلومینیوم سیلیکات) بین ذرات، بسیار ترد و شکننده می باشد. بدین لحاظ اکثر اوقات با چینی اصل اشتباه شده و در زبان عرف بنام بدل چینی مشهور است.

¨2-استون ور Stone Ware:
¨قطعه ایی است لعاب دار و یا بدون لعاب که قسمت اعظم آن از مواد دیرگداز تهیه شده و تا نیمه شیشه ای شدن (درجه بحرانی) گرما دیده و در درجات c˚1200 تا  c˚1300 در مسیر حرارت قرار گرفته است.
¨.3چینی China:
¨این نوع سرامیک دارای بدنه ای کاملاً سفید و شفاف با درصد تخلخل کم و گاهی صفر است. لعاب چینی همواره ترانسپرانت و شیشه ای می باشد. درجه پخت این محصول بین c˚1200 تا  c˚1450 می باشد. چینی از مواد اولیه مرغوب و کاملاً خالص تهیه شده است.
¨4- پرسیلن Porcelain:
¨پرسیلن ها یک بدنه کاملاً سخت و شفاف سرامیکی اند که معمولاً دارای ترکیبات سه ماده ایی می باشند. این نوع اجسام ابتدا در حرارت (c˚900 الی c˚ 950) آتش داده شده و سپس لعابی که معمولاً شفاف است با درجه حرارت بالاتر (بین 1300 الی  1500) بر روی آن داده می شود. در مورد بعضی از پرسلین ها مانند پرسیلن های الکتریکی هردوی این اعمال در یک جا انجام می گیرد. در زبان فنی عرفی اکثر قطعات فنی و مهندس و نیز چینی های بدون لعاب را که دارای درصد تخلخل صفر باشد پرسلین می نامند.  

4- پرسیلن Porcelain:

¨پرسیلن ها یک بدنه کاملاً سخت و شفاف سرامیکی اند که معمولاً دارای ترکیبات سه ماده ایی می باشند. این نوع اجسام ابتدا در حرارت (c˚900 الی c˚ 950) آتش داده شده و سپس لعابی که معمولاً شفاف است با درجه حرارت بالاتر (بین 1300 الی  1500) بر روی آن داده می شود. در مورد بعضی از پرسلین ها مانند پرسیلن های الکتریکی هردوی این اعمال در یک جا انجام می گیرد. در زبان فنی عرفی اکثر قطعات فنی و مهندس و نیز چینی های بدون لعاب را که دارای درصد تخلخل صفر باشد پرسلین می نامند.            5 -سرامیک های خاص Special Ceramics:   
¨بخشی از این نوع سرامیک برای قطعات غیر مادی جهت صنایع الکترونیک بوده که شامل تیتانیت ها Titanite و فریت ها. Ferrites می باشد. همچنین سایر قسمت ها شامل بدنه های دیرگداز بسیار نرم، اجسام شیمیائی، پرسلین های دندانپزشکی، بدنه های مقاوم در برابر شوک های حرارتی، ابزارهای برش سرامیکی و بدنه های انتقال دهنده اشعه مادون قرمز می باشد.
 
ترکیبات ثانوی خاک رس و تاثیر آن بر سرامیکها
 
  ¨ترکیبات ثانوی ، شامل ترکیبات آهن ، ماسه ، کربناتهای کلسیم و منیزیم ، میکا و مواد آلی است که مقادیر آنها در انواع خاک رس متغیر می‌باشد. ترکیبات آهن موجود در خاک رس مثل پیریتها و هیدروکسیدهای آهن و . . . باعث پایین آمدن نقطه ذوب و تغییر رنگ سرامیک قبل از پخت به زرد متمایل به قهوه‌ای و بعد از پخت به صورتی متمایل به قرمز تیره می‌شوند. ماسه ،‌ باعث کم شدن حالت پلاستیته و کاهش قدرت چسبندگی می‌شود.
¨کربناتهای کلسیم و منیزیم به عنوان ناخالصی باعث آسیب دیدگی محصول شده و بعد از پخت ، باعث افزایش خلل و فرج و کاهش قدرت مکانیکی و خواص نسوزی محصول می‌شوند. نمکهای سولفات و کربنات و کلریدهای فلزات قلیایی خاک رس و وانادیوم ، قابل حل در خاکهای رس هستند و موجب پخش مواد در توده خاک رس می‌شوند. ترکیبات وانادیوم لکه‌های زرد متمایل به سبز ، روی محصول ایجاد می‌کنند. ترکیبات آلی موجود در خاک رس ، باعث ایجاد رنگ خاکستری می‌شوند.
 
 انواع سیلیکا, نقش فلدسپارها در سرامیک‌سازی

¨انواع سیلیکا
¨دی‌اکسید سیلیکون ، معمولا به سه صورت سنگ ، گرانول و پودر وجود دارد. دی‌اکسید سیلیکون در حالت سنگ به صورت کوارتز یافت می‌شود که در این حالت خیلی کمیاب است. به علت خالص بودن بهترین نوع سیلیکا برای مصرف در سرامیک‌ها است. نوع گرانول در صنعت سرامیک سازی خیلی رایج می‌باشد. این نوع سیلیکا را معمولا قبل از مصرف ، دانه‌بندی کرده ، می‌شویند. نوع پودر سیلیکا معمولا خالص نبوده و در ساخت سرامیک چندان مصرف ندارد.
¨نقش فلدسپارها در سرامیک‌سازی
¨فلدسپارها خاصیت سیال‌کنندگی دارند و امروزه نیز از این ترکیبات در صنعت سرامیک استفاده می‌کنند. نقش این ترکیبات در سرامیک سازی ، ایجاد فاز شیشه‌ای در توده اولیه است.
 
شکل دادن اشیا

¨شکل دادن اشیا
¨برای اینکه اشیا سرامیکی شکل و فرم مطلوبی داشته باشند، از عملیات قالب‌گیری استفاده می‌شود. روشهای مختلف قالب‌گیری به شرح زیر می‌باشد :
¨   1. قالب‌گیری با برش عمودی : این روش برای شکل دادن اشیایی بکار می‌رود که می‌توان از چرخش استفاده کرد. مثلا برای تهیه فنجان و بشقاب و . . . از این روش استفاده می‌شود. ماده اولیه سرامیک در قالبی که روی یک پایه در حال دوران است، ریخته می‌شود و از بالا اهرمی‌ که در انتهای آن الگوی برش وجود دارد، روی ماده سرامیکی قرار گرفته و شکل دلخواه را روی آن ایجاد می‌کند.
¨   2. قالب‌گیری : این نوع شکل دادن مختص اشیایی است که دارای سطح مقطع ثابت هستند. ماده سرامیکی را با فشار وارد اتاقک مخلوط کننده می‌کنند، این ماده بعد از قالب‌گیری و برش از قسمت دیگر دستگاه خارج می‌شود.
¨   3. قالب‌گیری فشاری : این روش برای خمیرهای سرامیکی نیمه خشک و تر بکار می‌رود. در این روش خمیر سرامیکی در قالبهای مخصوص فشار داده می‌شود و شکل مطلوب بدست می‌آید. آجرهای نسوز ، عایقهای الکتریکی و سرامیکهای مخصوص با این روش ساخته می‌شوند.
 
پخت اشیا سرامیکی
 
¨پخت سرامیک خشک و خام از پنج مرحله تشکیل شده است:
¨   1. بار کردن اشیا به محفظه پخت
¨   2. پیش گرمایی
¨   3. افزایش دما تا حد پخت
¨   4. سرد کردن
¨   5. تخلیه
¨تمام این چرخه ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

انواع کوره‌های پخت سرامیک
 
¨کوره‌های پخت از بالا به پایین
¨این کوره‌ها شامل محفظه‌ای هستند که در بالا قرار گرفته و حرارت ایجاد شده در این محفظه توسط شعله گاز از بالا به پایین انتقال می‌یابد و عمل پخت نیز در این جهت صورت می‌گیرد. در محفظه پایین دما به ماکزیمم می‌رسد و در کف آن سوراخهایی وجود دارد که گازهای سوخته از آن خارج می‌شوند. این عمل بطور پیوسته صورت می‌گیرد.
¨کوره‌های هافمن
¨در این نوع ، کوره بطور ثابت ولی شعله متغیر است و معمولا برای پخت آجر بکار می‌رود. این کوره‌ها شامل یک آتشدان و قسمت فوقانی طاق مانند ساخته شده از آجرهای دو جداره هستند. هوای این کوره‌ها توسط گازهایی مثل متان (CH4) و مونواکسید کربن (CO) طوری تنظیم می‌شود که نه اکسید کننده باشد و نه احیا کننده. فقط در مرحله آخر اگر سرامیک حاوی Fe2O3 باشد، با فرستادن عامل احیا کننده آن را تبدیل به FeO می‌کنند تا رنگ سرامیک روشن‌تر شود.

 

ارائه دهنده:

سحر عباس زاده

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 13:2  توسط معمار  | 

آسانسور

 

دستگاهي است دائمي که براي جا به جايي اشخاص يا کالا ،بين طبقات ساختمان بوده و در طبقات مشخصي عمل مي نمايد . داراي کابيني است که ساختار ، ابعاد و تجهيزات آن به اشخاص به سهولت اجازه استفاده مي دهد و ميان ريلهاي  عمودي با حداکثر انحراف ۱۵ درجه حرکت مي کند .

آسانسور وسيله نقليه عمومي دائمي است که بين ترازهاي از قبل تعريف شده حرکتمي کند آسانسور تنها وسيله رفت و آمد ترافيکي است که مورد استفاده تمامي گروه سني قرار مي گيرد و عمومي ترين وسيله جابجايي عمودي در جهان است .

آسانسور وسيله نقليه اي است که کنترل آن به يک سيستم سپرده شده فرمان دادن به آن به اختيار مسافر است ، اما ايستادن آن در محل مقرر به توسط سيستم است .

 

تاريخچه شکل گيري صنعت آسانسور

آسانسور وسيله حمل و نقل عمودي است که با سيستم تعليق و تعادل نيروي محرکه عمل جابه جايي را انجام مي دهد، در واقع براي آشنايي بيشتر با اين وسيله بايد گفت که بشر در قرن هاي گذشته از بالابر استفاده کرده است اما پايه گذار علمي و طراح آسانسور امروزي دانشمند و رياضي دان بزرگ اتوود است که با ساختن ماشين اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با يک نخ به يکديگر مربوط مي شدند و روي قرقره ها بالا و پايين مي رفتند توانست طرح ابتدايي يک آسانسور را ارائه دهد اما اولين آسانسور به شکل امروزي که داراي ترمز ايمني بود توسط اوتيس در آمريکا ساخته و آزمايش شده و بعد از آن ديگران نيز به ساخت انواع آسانسور دست زدند و صنعت آسانسور شکل گرفت

تاريخچه آسانسور در ايران

آسانسور به صورت امروزي در حدود 50 سال پيش وارد کشور شده است و اولين نمايندگي فروش آسانسور در کشور مربوط به يک شرکت سوئيسي مي باشد که توسط يک شرکت ايراني وارد شد و بعد از آن نيز شرکت هاي خارجي ديگر در اين زمينه فعاليت داشتند اولين کارخانه در ايران توسط وزارت مسکن و شهر سازي در سال 1350 در شهر صنعتي البرز قزوين تحت ليسانس يک شرکت سوئيسي بنا گرديد و بعد از آن نيز کارخانجات ديگري توسط شرکت هاي خارجي در ايران فعاليت نمودند ولي با توجه به تحريم وسايل بعد از انقلاب و بر اساس ضرورت و نياز شروع به فعاليتهاي توليدي در زمينه ساخت قطعات يدکي آسانسور نمودند و در واقع آسانسور به صورت تلفيقي در کشور توليد و نصب گرديد تا اينکه در دهه 70 مجوز واردات آزاد شده وبه تبع آن واحدهاي فروش آسانسور به صورت رسمي و غير رسمي بوجود آمدند

 

آسانسور در داخل محيطي نصب مي شود که از سه قسمت تشکيل شده است :

1. موتورخانه : براي برقراري موتور و گيربکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق

2.چاه آسانسور : براي نصب درها ، ريلها و همچنين محلي براي حرکت کابين و وزنه

3.چاهک : در پايين ترين قسمت چاه آسانسور ،براي ضربه گيرها و بافرها

آسانسور حمل بار و مسافر

آسانسورري است که براي حمل ونقل کالا طراحي شده است و معمولا عمل حمل ونقل بهمراه افراد صورت مي گيرد .

آسانسور خدماتي

آسانسوري است دائمي که براي جابجايي کالا بين طبقات ساختمان مي باشد و در طبقات مشخصي عمل مي کند ، داراي کابيني است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمي دهد و در ميان ريلهاي منصوبه عمودي و با حداکثر ۱۵ درجه انحراف ، حرکت مي کند . ابعادي که کابين را براي افراد غير قابل استفاده مي کند ، نبايد از مقادير زير بيشتر شود :

الف – مساحت کف کابين ۰۰/۱ متر مربع

ب – عمق ۰۰/۱ متر

ج – ارتفاع

آسانسور خودرو بر ساختمان هاي خصوصي

آسانسوري که اتاقک آن ابعاد مناسبي براي جابجايي خودروهاي سواري داشته و طراحي آن امکان اين جابجايي را مي دهد .

۱- آسانسورهاي پانوراما (نمادار)
امروزه آسانسورهاي پانوراما نقش مهمي در زيبايي طراحي معماري ساختمان، ايفا مي‌کند که اين مسأله مورد توجه بسياري از مهندسان ساختمان است. برخي موارد استفاده آن عبارتند از:

1. در نماي ساختمان‌هاي با ارتفاع متوسط (مانند مجتمع‌هاي تجاري و رستوران‌ها و…)

2. در داخل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي چند طبقه

3. در داخل ساختمان‌هاي مسکوني بسيار لوکس تريپلکس و بالاتر

4. در هتل‌ها و مکان‌هاي لوکس مانند تالارها

5. در ساير ساختمان‌هايي که آسانسور آن در نما در نظر گرفته شده است.

آسانسور پانوراما داراي تنوع بسيار زيادي در زمينه طراحي بوده که نه تنها معمار را در طراحي معماري خود محدود نمي‌نمايد، بلکه ايده‌هاي متنوعي را نيز ارائه مي‌کند.

آسانسور پانوراما معمولا با دو سيستم کششي و هيدروليک نصب مي‌گردد که هر کدام در شرايطي مزيت‌هايي بر ديگري دارند.

 

۱- آسانسورهاي پانوراما با سيستم هيدروليک
اصولا در آسانسورهاي پانوراما همواره سعي مي‌گردد تا تجهيزات مکانيکي و برقي در معرض ديد قرار نگيرند که در سيستم‌هاي هيدروليک به دليل عدم نياز به سيم بکسل و وزنه تعادل زيبايي بيشتري در آسانسور وجود دارد.

۲- آسانسورهاي پانوراما با سيستم کششي
محدوديت سيستم هيدروليک در ارتفاع و سرعت، لزوم استفاده از سيستم کششي را در ساختمان‌هاي بيش از ۴ يا ۵ طبقه نمايان مي‌کند. اگرچه سيستم‌هاي کششي داراي سيم بکسل و وزنه تعادل هستند ولي با انجام ترفندهايي تجهيزات مکانيکي و برقي، کمتر به چشم مي‌آيند.

شکل ۱، برخي از فرم‌هاي قابل اجرا در آسانسورهاي نمادار را نشان مي‌دهد.

فضاي موردنياز سيستم آسانسور پانوراما
با توجه به وجود پيچيدگي‌هايي در طراحي اين قبيل چاه ها، پيشنهاد مي‌گردد،‌ قبل از طراحي با مشاور آسانسور خود مشورت نماييد.

۲- آسانسورهاي با دو در مقابل
آسانسور داراي دو در، آسانسوري است که مسافران از دو ضلع کابين امکان ورود و خروج از آسانسور را دارند اين امکان ممکن است مخصوص يک طبقه باشد و يا مسافران در طبقه‌اي از يک سمت وارد و در طبقه ديگر از سمت مقابل خارج شوند.

 

کاربرد

  • در برخي ساختمان‌ها طراح در شرايطي قرار مي‌گيرد که درهاي آسانسور در کليه طبقات در يک راستا قرار نمي‌گيرند، بلکه به عنوان مثال راستاي درها در طبقات بالا در يک سمت ولي در طبقه پارکينگ به علت وجود رمپ در همان راستا، در ضلع ديگري از چاه آسانسور است. در اين حالت ممکن است در آسانسور هم در سمت مجاور ساير درها و يا در سمت مقابل ساير درها قرار گيرد.
  • در آسانسورهاي بيماربر و يا تخت بر در بيمارستان‌ها ممکن است به دليل وجود بخش‌هاي مختلف در طبقات، نياز به دو ورودي در دو سمت چاه آسانسور باشد به طوري که تخت بيمار از يک سمت وارد و از سمت ديگر به بخشي که لازم است خارج شود.
  • در برخي ساختمان‌ها اختلاف سطح ورودي ساختمان تا اولين واحد يک نيم طبقه است که اگر نخواهيم ساکنان، نيم طبقه را از طريق پله‌ها طي نمايند تا به اولين در آسانسور برسند، مي‌توان از دو ورودي براي آسانسور استفاده نمود که يکي در ورودي ساختمان باز شود و ساير درها در مقابل آن و روبروي واحدهاي ساختمان باز شوند.

محاسبه ابعاد چاه
همانطور که عنوان شد، به دليل وجود درها، در مقابل يکديگر و با توجه به شکل ۲، وزنه تعادل در بغل چاه قرار مي‌گيرد که در اين حالت ۴ فضاي تعيين کننده در ابعاد چاه وجود دارد که عبارتند از:

1. فضاي موردنياز براي کابين در عرض و عمق (طبق جداول شماره قبل ابعاد موردنظر را به دست مي‌آوريم.)

2.فضاي موردنياز براي ريل‌ها در دو طرف چاه

3. فضاي موردنياز براي هر در، در عرض و عمق

۴.فضاي موردنياز براي وزنه تعادل

۳- آسانسورهاي با دو در مجاور

کاربرد
تنها مورد استفاده عدم وجود امکان نصب کليه درها در يک راستا است که پيشنهاد مي‌شود طراحان ساختمان از ايجاد چنين شرايطي در طراحي جلوگيري نمايند چراکه اجراي اين قبيل آسانسورها منجر به صرف هزينه‌هاي اضافي مي‌گردد. ضمنا پيشنهاد مي‌شود قبل از طراحي و يا در حين آن مشاور خود، مشورت نماييد.

 

دلايل رواج آسانسورهاي هيدروليک

 

تا ابتداي قرن 21 ، آسانسورهاي هيدروليکي به مدت 50 سال بازار را در دست داشتند ، با معرفي و ساخت آسانسورهاي کششي بدون موتورخانه از سال 1995 ، آسانسورهاي هيدروليکي با رقباي زيادي از اين نوع آسانسورها دست و پنجه نرم مي کنند . اما با اين وجود سيستمهاي محرک سيال مزاياي خاص خود را دارند که از اين ميان مي توان به هزينه پايين تعميرات ( به علت پايين بودن استهلاک نيروي محرکه ) ، انعطاف پذيري در طراحي کابين و موتورخانه ، خصوصيات بارز ايمني ، نصب آسان با هزينه پايين اشاره کرد از آنجائيکه در ابتدا آسانسورهاي کششي بدون موتورخانه موجب صرفه جوئي در فضا مي شدند ، متقاضيان بيشماري داشتند ، هر چند اين مسأله را نبايد به عنوان امري در کاهش انتخاب آسانسورهاي هيدروليکي تفسير کنيم ، چرا که توليد سالانه شيرهاي کنترلي هيدروليک در حال افزايش مي باشد .

از آنجا که در کشورهاي توسعه يافته مزاياي آسانسورهاي هيدروليک روشن است ، انتظار مي رود ميزان تقاضاي آسانسورهاي کششي بدون موتورخانه در آينده کاهش يابد .

از قرن نوزدهم به بعد ، آسانسورهاي کابلي به جاي نوع هيدروليک آبي ، به عنوان وسيله اي براي انتقال عمودي استفاده مي شدند . اما در سال 1950 آسانسورهاي هيدروليکي روغني در آمريکا و آلمان بطور همزمان معرفي شدند که به سرعت شهرت يافتند .

در ابتدا آسانسورهاي هيدروليک براي انتقال عمودي و صرفاً براي حمل بار مورد استفاده قرار مي گرفتند ، با گذشت زمان بر اساس پيشرفتها و اصلاحاتي که در ساختار اين نوع بالابرها ايجاد شد ، اين امکان را فراهم کرد که از آنها براي جابجائي مسافر نيز استفاده شود .

بر اساس آماري که به وسيله NEII ( شرکت ملي صنعت آسانسور آمريکا ) منتشر شده است ، در دهه 1970 ، شرکتها آسانسورهاي هيدروليکي بيشتري نسبت به نوع کششي آن ( چه با گيربکس و چه بدون گيربکس ) توليد کرده اند ، حتي در سال 1973 توليد بالابر هيدروليکي از نوع کششي پيشي گرفت ، تا آنجا که تا اواسط دهه 1980 توليد آسانسورهاي هيدروليکي دو برابر توليد آسانسورهاي کششي بوده است .

توليد آسانسورهاي هيدروليکي تا سال 2000 ، 3 تا 4 برابر توليد آسانسورهاي کششي بوده که از اين ميان تنها در کشور ايالات متحده آمريکا ، 70% آسانسورهاي فروخته شده در سال 1986 ، از نوع هيدروليکي بوده است ( اين آمار فقط براي اعضاي NEII است ) . قطعاً تعداد آسانسورهاي هيدروليکي که توسط شرکت هاي غير عضو نصب شده است اين آمار را افزايش مي دهند . از سال 1995 ، شرکتهاي آسانسور ، نوع جديدي از نيروي محرکه را به بازار عرضه کردند که با آن بازار ساختمانهاي با ارتفاع کوتاه و متوسط را تحت پوشش خود قرار دادند . اين سيستم جديد MRL يا بدون موتورخانه ناميده شد .

درانتخاب سيستمهاي حمل عمودي دوگزينه سيستم محركه هيدروليكي و يا سيستم محركه كششي وجود دارد.هريک از اين دو سيستم مشخصه هاي مختص به خود را دارند که براي استفاده در شرايط خاص مناسب است. در كل بالابر هاي هيدروليكي براي ساختمانهاي كوتاه (تا 6 طبقه) مناسب است در حاليكه آسانسورهاي كششي (طنابي) براي ساختمانهاي بلند بسيار مناسب تر است.
بيش از چهل سال است كه آسانسورهاي هيدروليك بطور جهاني پذيرفته شده است. با توجه به اينكه سيستم بالابر كششي بدون موتورخانه براي جايگزيني با آسانسور هيدروليك معرفي شد رقابت شديدو تنگاتنگي در بازار ساختمانهاي کوتاه شروع شد. استراتژي هاي بازار فعال به تنهايي موجب شده بود كه شهرت آسانسورهاي هيدروليك را كاهش دهد.
خريداران بايد ازنکات مثبت و ايمني هر دو نوع آسانسور مطلع باشند تا بتوانند مناسبترين و ايمن ترين را براي پروژه خود انتخاب كنند.
در اين مقاله بالابرهاي هيدروليكي و كششي بدون موتورخانه مورد بحث و بررسي قرار گرفته است تا خريداران با دامنه اطلاعات وسيعتري براي خريد بالابر مورد نظر خود اقدام کنند.

 

مضرات بالابرهاي كششي بدون موتورخانه :

1- هزينه هاي نصب اصلي براي اجراي مشابه 15% تا 25% بالاتر از دستگاههاي( unit) هيدروليكي است (نصب هاي بدون موتورخانه در ابتدا با قيمتهاي پايين پيشنهاد ميشود كه قرارداد فروش منعقد شود اما هزينه هاي سرويس در ديرباز به قيمت خريد تحميل ميگردد).
2- تعميرات مشكل است: چون موتور بر روي headroom و يا در چاهك و يا روي كابين قرار گرفته است دسترسي به آن مشكل است احتمال بروز حوادث ناگوار حين سرويس كردن و يا زمان ساخت بسيار بالاست. در زماني كه كابين گير مي كند و يا نميتواند حركت كند موتور نمي تواند از بالاي كابين تعمير شود و روشهاي(احياناً) دور از ايمني بايد مورد استفاده قرار گيرد.

3-گراني:
همه توليد كنندگان اصلي آسانسور مثل توليد كنندگان اصلي موتور كه در تكنولوژي بالابر متخصص هسـتند راه حلهايي را كه بر اساس مگنتــهاي دايمي براي بالابرهاي بدون موتورخانهارائه شده اند را پذيرفته اند. راه حلهاي بالابرهاي كششي بدون موتورخانه كنوني داراي حق امتياز شده اند بنابراين معرفي نوع جديد ديگري از راه حلهابراي بالابرهاي بدون موتورخانه با قيمت مناسب بدو ن تخطي بر حق امتيازهاي موجود مشكل است.
حقوق انحصاري شده همچنين موجب ميشود ديگر شركتهاي شايسته ,مجاز به سرويس بالابرهاي كششي بدون موتورخانه نباشد. در نتيجه گروهي از شركتهاي چند مليتي كم كم حركتي رو به رشد براي كنترل بازارساختمانهاي كوتاه و يا متوسط الفد دارند.
بالابرهاي كششي بدون موتورخانه در ابتدا با قيمتهاي رقابتي ارائه مي شوند اما قيمت بالاي قطعات يدكي و هزينه تعميرات, قيمت پايين اوليه را جبران مي كند. فراهم كردن قطعات يدكي بالابرهاي بدون موتورخانه كار مشكلي است. زيرا سرويس دستگاه معمولاً بايد فقط توسط نصاب اصلي و يا سرويسكاران همان شرکت انجام شود.

ناديده گرفتن نيازمنديهاي ايمني:
در آسانسورهاي بدون موتو خانه نجات مسافرين در مواقع اضطراري مشكل ميشود زيرا اولاًدسترسي به موتور در چاه مشكل است ثانياً هر نوع از بالابر بدون موتورخانه نيازمند كارشناسي است. دما و رطوبت داخل چاهك زيان آور مي باشند و ميتوانند به راحتي به روي قطعات الكترونــيكي كه موجـب است بيشتر و مكرراً دچــار خرابي شوند را اثر مي گذارد.

ورود جريان كوتاه به موتور و يا آتش ميتوانند بالابر را از كار انداخته و متعاقباً مسافرين در آن بدام افتند آتش به تنهايي كشنده نيست اما دود داخل چاهك تهديد جدي بشمار ميرود. نصب اسانسورهاي كششي بدون موتورخانه در مناطق زلزله خيز و يا مناطقي كه احتمال بروز حوادث غيرمترقبه بيشتر است بار مسئوليت صاحب ملك، مهندس معمار، شركت آسانسوريرا سنگينتر مي کند.
بحث بر سر بالا بودن مصرف انرژي در آسانسورهاي هيدروليكي است!!

گفته مي شود مصرف انرژي در يك آسانسور هيدروليكي 2 تا 5 برابر بيـــشتر از آسانسور كشــشي اســت ( مشخص نيست اين اعداد بر چه اساسي اعلام شده است).بارها گفته شده كه دليل كاهش يافتن مصرف انرژي در بالابرهاي كششي وجود وزنه تعادل است. معمولاً آسانسورهاي هيدروليكي از وزنه تعادل استفاده نميكنند و نتيجتاً ايمني بيشتري دارند (البته موتور انرژي بيشتري مصرف ميكند.)
از طرفي ديگر آنها ميتوانند تحت يك شرايط مناسب با وزنه تعادل ساخته شوند(مناطقي كه زلزله خيز نباشند) بنابراين مقداري انرژي مانند بالابرهاي كششي ذخيره ميشوند. جدول زير قدرت موتور يك آسانسور 8 نفره هيدروليك و كششي را نشان ميدهد. نشان داده شده كه با كاهش 3/2 از وزن كابين (بوسيله وجود وزنه تعادل ) 29% از انرژي مصرفي موتور كاهش مي يابد.
در تصوير يك شكل ديگري از وزنه تعادل براي آسانسورهاي هيدروليكي نشان داده شده است جاييكه وزنه تعادل روي جک ( ram) است. با انجام اين كار موتور كوچكتر و قطرجک نيز كمتر خواهد بود اين وضعيت (پيكربندي) مي تواند از تاب خوردن وزنه تعادل در چاهك جلوگيري كند. بنابراين ادعاي اقتصادي نبودن آسانسورهاي هيدروليكي اشتباه است. نصب آسانتر و ايمني بيشتر بالابرهاي هيدروليكي بدون وزنه تعادل موجب گرمي بازار آنها شده است (منطقاً هر چه قدرت موتور بيشتر باشد مصرف انرژي افزايش مي يابد) البته اين افزايش چندان حائز اهميت نيست زيرا آسانسور هيدروليك در پايين آمدن انرژي مصرف نميكند و اين خود تعادل مصرف انرژي را موجب ميشود.

وزنه تعادل طول پيستون قطر پيستون(ميلي متر) نسبت تعليق فشارسيلندر سرعت
متربرثانيه ميزان جريان قدرت موتور
پر خالي
دارد 4.5 70 2:1 55.1 22.9 0.64 74 8.5
ندارد 4.5 60 2:1 54.1 10.4 0.64 54 6
تصوير...بايد برايتان فکس شود.

کوپر آزمايشي بر روي ميزان مصرف انرژي 5 آسانسور با نيرومحرکه هاي مختلف در يک بيمارستان انجام داد.او از يک ثبت کننده ميزان انرژي براي اندازه گيري مصرف انرژي آسانسورها با سرعت و تعداد توقفهاي متفاوتي استفاده کرد.به عنوان نتيجــه او ابراز داشت که هزينه راه اندازي(Running cost ( حتي براي يک آسانسور پرترافيک و مشغول جزئي است.نتايج بدست امده در جدول زير امده است.همچنين در جدول دوم مصرف انرژي در ديگر لوازم برقي امده است و امکان مقيسه را براي شما فراهم مي کند.

نيروي محرکه مصرف کيلو وات ساعت هزينه/روز/دلار ماکزيمم % سرعت توقف وزن کلي
هيدروليک 49.9 1.60 39.9 0.63 3 1134
Otis MRVF 51.9 1.66 41.4 1.78 8 1134
بدون گيربکس SCR 55.3 1.77 44.1 2.54 14 1588
با گيربکس MG 103.8 3.32 82.9 1.78 6 1588
بدون گيربکس MG 125.2 4.01 100 2.54 11 1588

جدول شماره2:

کالا يخچال ماشين ظرفشويي ماشين لباسشويي تلويزيون اطو اجق گاز چراغها آسانسور هيدروليک
مصرف سالانه انرژي 350-500 400-600 445 230 250 25 750 600-800

مهمترين قسمت آسانسور که در عملکرد آن تاثير بسزايي دارد موتور آن است.اين بدين معني است که کارامدي وسايز آن در عملکرد کل سيستم بالابر اثر ميگذارد.اين مساله که موتور با سايز و قدرت مناسب انتخاب شود حائزاهميت است البته ناگفته نماند که با بالارفتن ســرعت طبيعتا ميزان مصرف انرژي افزايش مي يابد.ازآنجايي که آسانسورهاي هيدروليکي در مسير پائين آمدن از جاذبه زمين وجريان کنترل شده روغن بهره مي گيرند در نتيجه هزينه بر نيستند.افزايش سرعت پائين رونده در زمان مشابه, کاهش سرعت بالارونده موجب کاهش مصرف انرژي ميشود و يک موتور کوچک مطلوب خواهد بود..

در نمودار زير کاهش مصرف انرژي در موتور در زمان بالانس سرعت بالا و پايين رفتن براي دستيابي به زمان طي مسير مشابه نشان داده شده است. بالانس سرعتها طي مسير بالا و پايين تا اينكه زمان جابجايي مشابه برسد نشان داده شده است. كاهش 10 تا 28% قدرت موتور قابل دسترسي است. مصرف سالانه انرژي براي 300 استارت در روز با معادلات Schroeder , Doolard بطور تقريبي محاسبه شده است. وقتي كه كدها (codes) اجازه ميدهند كه نيروي گرانش آسانسور 1m/s باشد براي آسانسورهاي هيدروليك سرعت پايين رونده مي تواند تا 1m/s افزايـــش يابد بنابراين بيشترين ذخيره انرژي و زمان طي مسير مي تواند بدست آيد. به عنوان نتيجه استفاده از وزنه تعادل و بالانس سرعت طي مسير به سمت پايين ميتواند انرژي راتا50% كاهش دهد. معادله Schroeder بطور زير است.

AEC = Typical trip time × No. of starts× Motor power working days/ 3600
روزهاي كاري قدرت موتور × تعداد استارت × زمان معمول طي مسير

اين يک معادله عمومي است که نتيجه اندازه گيري هاي وسيعي براي محاسبه مصرف انرژي نصب آسانسور ميباشد.در فرمول, (TP) مي تواند به عنوان موتور کوچک يا بزرگ آسانسورهاي هيدروليکي بدون وزنه تعادل برداشته شود.بطور مشابه فرمول ديگري توسط شخصي به نام Doolard معرفي شد که در آن مصرف انرژي مي تواند بصورت فرمول انرژي/کيلوگرم در هر جابجايي نشان داده شود.
در عمل براي تخمين مصرف انرژي معادله Schroede نسبت به معادله Doolard بيشتر مفيد بود.اين روشها مي تواند به عنوان حدود بالاترو پايئن تر بودن مصرف انرژي در يک آسانسور استفاده شود.در اينجا ارزش متوسط هردو روش به عنوان انرژي مصرف شده در آسانسور داده شده است.در نمودار زير مصرف انرژي آسانسور 4 نفره با سرعت 6.0 متر بر ثانيه در يک ساختمان مسکوني با توجه به تعداد استارت در يک روز داده شده است . همانطور که در جدول مشاهده مي کنيد مصرف انرژي آسانسور مسکوني در برابر ديگر هزينه ها چندان نيست .
Modified Travel ModifiedTravel Speed Travel Speed (m/s) Up&Down
Daily energy consumption Reduction in motor power Down Up
3.9 17.5 1 0.66 0.8
4.3 10 0.86 0.72 0.8
3.2 24.3 1 0.53 0.7
3.6 14.3 0.84 0.6 0.7
2.6 28.3 1 0.43 0.6
3.0 16.7 0.75 0.5 0.6

آيا آسانسورهاي هيدروليکي براي محيط زيست اثر منفي دارد؟

متهم كردن آسانسورهاي هيدروليك به عنوان تهديدي بر محيط زيست اشتباه است. احتياج به توضيح نيست كه توجه به حفظ بهداشت محيط هميشه يكي از شرايط مهم در توليد بالابرهاي هيدروليكي بود. پيروي از استانداردهايي چون EN81-2 مشكلات محيطي را به اندازه كافي رفع ميكند.
احتمال هرگونه حادثه در ارتباط با آلودگي محيطي به سازندگان ونصابان ناشايست و آماتور مربوط ميشود و نه خود آسانسور هيدروليك به تنهايي.
در كنار اين, كنترل تقاضـــاي صحيح كدهاي آسانسور نه تــنها براي بالابرهاي هيدروليكي بلكه براي سيستم هاي بدون موتورخانه به عهده افراد ذيربط مي باشد.
همچنين توسعه و پيشرفت در سيستمهاي كنترل كننده چكه كردن جك و حافظ فرسايش جك كه مي تواند رايگان (free) تقاضاشود مقياسها و اندازه هاي مانع را افزايش ميدهد. وقتي استفاده 100 تا 200 ليتر روغن معدني كه در درون جك و تانكر اين بالابر پر ميشود و با توجه به اينكه اين مقدار جلوگيري كننده. روغن براي 10 سال استفاده است بايد بخاطر داشته باشيم كه يك اتومبيل در تنها مدت يك ماه همين مقدار سوخت را به مصرف ميرساند.
اين واضح است كه استفاده از مواد زيست فروپاش و ضد آتش مايع هيدروليك كاملاً مضرات رو غن معدني را حذف ميكند (بر طرف كردن) امروزه مواد زيست فروپاش هيدروليك موجود هستند و روغنهاي معدني سنتي ميتوانند بوسيله مايعات دوستدار محيط اينچنين جايگزين شود زمانيكه براي شرايط محيطي خاص مورد نيز است(بدون ملاحظات براي قيمت اوليه)
سازندگان آسانسورهاي هيدروليكي همچنين سيستم ذخيره انرژي آسانسورهاي بدون موتورخانه را وسعه دادند در جايي كه وزنه تعادل مكانيكي بالابر كششي بوسيله انباشت (مخزن) هيدروليك (وزنه تعادل هيدروليك) جايگزين شده است. با چنين سييستم مصرف انرژي ها بهترين بالابر كششي بدون موتوخانه كار ميكند. در چنين سيستمي مخزن ها (خازن ها) براي جمع آوري فشار روغن در زمان پايين آمدن بالابر استفاده ميشود و ديرتر اين انزي كمك مي كند كه حركت به سمت بالا به موتور كوچكتري نياز داشته باشد. مايع زيست فروپاش همچنين
سيستم ذخيره انرژي هيدروليك بدون موتورخانه باعث ميشود بحثي در مورد بالا بودن مصرف انرژي، نگراني هاي محيطي و بالا بودن هزينه اوليه را موجب نميشود.

چرا آسانسورهاي هيدروليک مشهور هستند؟

پس از ده سال از زماني که آسانسورهاي کششي بدون موتور خانه معرفي شدند تا جايگزين آسانسورهاي هيدروليک شوند نشان داده شده است که استفاده ازآسانسورهاي هيدروليکي نه تنها کاهش نيافت بلکه افزايش نيز داشته است .شهرت بالابرهاي هيدروليکي نه تنها به خاطرمزاياي ذاتي آن است بلکه ايمني آنها است .حتي تکنسينهاي توليد کنندگان اصلي بالابرهاي کششي بدون موتور خانه پيچيدگيهاي اين سيستم را در زمان پيشامدهاي اضطراري پذيرفته اند.متاسفانه به علت بالا بودن ميزان تقاضا و خســارت وارده بر اين آسانسورها در زمان بروز حوادث غير مترقبه شبـــکه هاي محلي نمي توانند خدمات کافي و به موقع برسانند.درمقايسه سرايداريک ساختمان ميتواند مسافرين محبوس در آسانسور هيدروليک را نجات دهد.

شهرت بالابرهاي هيدروليک از ديد نصابان و مشتريان در زير دسته بندي شده است.

علل شهرت اين نوع بالابر از ديد نصابان:
• براي ساختمانهاي کوتاه نصب در زمان کمتري صورت ميگيرد
• يک سيستم کامل هيدروليکي براي خريد و نصب با قيمتهاي رقابتي موجود است.
• تهيه قطعات جايگزين ساده تر است و هيچ انحصاري براي پيچيده کردن خدمات وجود ندارد.
• بالابرهاي هيدروليکي مشتمل بر قطعات کمتري نسبت به نوع کششي است در نتيجه سرويس کردن آن ساده تر است.
• ريسک بروز حوادث در زمان نصب کمتر است زيرا موتور در زير زمين و يا طبقه اول قرار دارد.
• آسانسورهاي هيدروليکي با محرکهاي موتور پمپ با پوشش نازکي از روغن پوشيده شده است که موجب نرم کار کردن آن مي شود و از طرفي نسبت به بالابرهاي کششي دير تر نيازمند سرويس هستند.
• براي استفاده در ظرفيتهاي بالا و سنگين کارامدتراست.
• وزن توسط فوندانسيون تحمل مي شود و ساختار ناپايدار چاهک در زمان زلزله پرخطرترين است.
• بالابرهاي هيدروليکي در برابر جرقه هاي آتش حساسيت کمتري از خود نشان مي دهند.
• افزايش سرعت در پايئن آمدن هزينه اي در بر ندارد زيرا گرانش زمين عامل اصلي و کمک کننده در مورد حرکت به سمت پايين مي باشد.

علل شهرت اين نوع بالابر از ديد خريداران (مشتريان):

• هزينه اوليه تجهيزات و تعميرات اوليه پايين است.بطور کلي تخمين زده اند که آسانسورهايي که مشخصات قابل مقايسه داشته اند سرمايه اوليه از 15 تا 25% کمتر از نصب بالابر کششي است.
• استفاده بهتر و مطلوبتر از فضاي ساختمان:
-آسانسور هيدروليک 12%فضاي کمتر بالاکشنده نسبت به کششي مي گيرد (توجه داشته باشيم که يک اتاق مجزا ديگر براي وزنه تعادل نياز نيست).

-موتور خانه مي تواند در جاهاي مختلفي قرار گيرد.
-براي ساختمانهايي که امکان دارد باز به آنها طبقه اضافه شود مناسب است.
-براي ساختمانهاي قديمي که تقويت هاي ساختماني براي حمايت بار بالاسر تحميل شده توسط تجهيزات آسانسورهاي کششي هزينه بر و غير عملي خواهد بود.
-براي عمليات نجات نيازي به متخصص نيست.اکثر فوريتهاي نجات بدون نياز به ورود چاهک و يا بالا رفتن به آخرين طبقه است.
کنترلهاي آسانسور بدون کار در چاهک صورت مي گيرد.
رسيدگي به ذخيره در سوخت با تماس كمتر براي سرويس آسانسورهاي هيدروليكي نياز بع انرژي در دو آسانسور كششي و هيدروليك برابر است مقدار محدود گرما كه بوسيله نيرو محركه هيدروليكي در حين پايين آمدن ايجاد ميشود مي تواند براي ملايم كردن دماي پايين دماي درون زيرزمين ساختمان مفيد باشد و هيچ انرژي هدر نرود.

نتيجه گيري:
در پايان باز هم يادآور ميشويم که نهايتا انتخاب به عهده مشتري است اما همانطور که در بالا برشمرديم آسانسورهاي هيدروليکي از مزاياي بسياري بر خوردارند و نه تنها توليدکنندگان بلکه دوستداران محيط زيست نيز در صدد رفع معايب اين سيستم هستند .
اما حتما به خاطر داشته باشيد ايمني و حفظ جان مسافرين از سرعت , زيبايي و هزينه مهمتر است.

اسانسور مرکز تجارت جهاني در ميان سريعترين

 آسانسورهاي جهان

در سال 2013 برج مرکز تجارت جهاني همراه با 5 آسانسورسريع السير در Westerns Hemisphere آمريکا راه اندازي ميشود.اين کابينهاي پر سرعت با سرعتFt/m 2000به بالاترين نقطه ساختمان ميرسد که به معني رسيدن به بالاي بلندترين ساختمان شهر است و اين سفر تنها کمتر از ¾ دقيقه زمان ميبرد.

براي درک بهتر از اين سرعت لازم است بدانيد سرعت حرکت اين بالابر 25%بيش از آسانسورهاي سريع السيري است که در برجهاي دوقلو مورد استفاده قرار مي گرفت که اين امر موجب ميشود که افراد زمان کمتري را صرف ايستادن در صفهاي طولاني سوار شدن صرف کنند.

 

ThyssenKruppشرکتي است که مسوليت تامين بالابرها و پله برقيهاي برج مرکز تجارت جهاني(برج آزادي) را بعهده گرفت وارزش اين قرارداد87.98 ميليون دلارمي باشد .آقاي Sherouder ميگويد: اين آسانسورها سريعترين آسانسورها در آمريکا خواهند بوددر حال حاضربرج Taipe 101 تايوان بلندترين ساختمان تکميل شده دردنياست و باور دارد که سريعترين بالابر را در جهان داراست که با سرعتي برابر با Ft/m 3314 حرکت مي کنند.مواردي چون لرزش تق تق کردن و تکانهاي در حال حرکت که هر مسافري آنرا در حين حرکت احساس ميکند در آسانسورهاي Tyssenkrupp در برج تجارت جهاني وجود ندارد.Schroder

اضافه مي کند:آسانسورهايي که در برج تجارت جهاني نصب مي شوند باشکوه خواهند بودچرا که در اين آسانسورها برخلاف بالابرهاي برج تايپه با سرعتft/m2000 تکان و لرزش نخواهند داشت.

مواردي چون بهبود همترازي ريلهاي راهنما هنگام حرکت اتاق آسانسور وRoller Guide کامپيوتري مانع تکانهائي است که معمولادر زمان انتقال نيرو در ريلهاي راهنما به مسير مخالف رخ ميدهد.

او اين عمل را به راننده اي تشبيه کرد که بر اساس تجربه اي که دارد مي داند که يک دست انداز بزرگ در سمت راست مسير است و با پيچيدن ارام به سمت چپ مانع از اين جهش مي شود.

مشخصات سرعت اصلي در بالابر بر اساس ft/m1800 بوداما به دليل پيش بيني در افزايش تعداد توريستهائئ که مي خواهند به بالاترين نقطه مرکز تجارت جهاني دستيابند اين سرعت به
ft/m 2000 در دقيقه افزايش يافت.Tyssen افزود: اسانسور هاي اکسپرس به ارتفاع 1293 فيت سفر مي کنند که ظرفيت انها 4000pound مي باشد .66 آسانسور ديگر در اين برج نصب شده که 20 دستگاه از انها با سرعت ft/m1800 حرکت خواهند کرد.

پله برقي

در سال 1859 ناتان آميز آمريکايياولين امتياز ثبت اختراع را به نام خود تقاضا نمود و عنوان آن را پله هاي گردان گذاشت شکل اين پله ها به صورت مثلث متساوي الاضلاع بود که از طريق آن مسافر روي يک ضلع سوار شده و در انتها پياده مي گرديد اما کار بر روي اين اختراع و تکميل آن ادامه يافت تا اينکه در سال 1892 شخصي به نام رنو اختراع خود را در انگليس تحت عنوان آسانسور با پله هاي متوالي ثبت کرد اختراع او اين نکته را روشن ساخت که دستگيره ها مي توانند حذف شوند و توجه به سرعتي در حدود 200 فوت در دقيقه معطوف شد اين مقدار از سرعتهايي که هم اکنون به عنوان سرعت استاندارد تلقي مي شود بيشتر است همچنانکه موضوع آسانسورهاي بالا و پايين بر که امروزه در فروشگاههاي مدرن به کار مي روند مورد توجه قرار گرفت

 

طراحي و نصب اولين دستگاه هاي پله برقي :


طرح درست مانند همه نقاله ها ولي بعد ها شامل گيره هايي شد که قابل کاربرد در گروه هاي سه تايي که پايين تر از قسمت هدايت کننده و بالاتر از قسمت متحرک بودند ودر نظر گرفت اين کار جاگيري بهتر را براي پاها به هنگام بالا رفتن ايجاد کرد اولين پله هاي برقي براي لذت جويي و سوار شدن نصب مي شدند با وسيله اي جدي براي حرکت و جابه جا نمودن مسافرين در سال 1893 يکه پله برقي در شيکاگو براي يک نمايشگاه نصب گرديد و بعد از آن نيز در سالهاي بعد اين پله ها در جاهاي ديگر تفريحي و نمايشگاهي استفاده گرديد در سال 1911 متروي لندن پله برقي براي حمل نقل آسان مسافران نصب گرديد.

 

ارائه دهندگان:

محمد کاظم امیری

روح ا... حجازی

مهرداد زاهدی

مجید مشهدی

مهران مومن زاده

معین نبوی زاده

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:45  توسط معمار  | 

سفال

آجر تیغه 15قیمت  145تومان

کارکرد دیوارچینی دورساختمان مانند آجر 5سانتی آفتابی است با این تفاوت که پیشرفت کاری این بیشتر است

 

ابعادآجرهای پلاک وال شکل

پلاک ۵       ۲۰۰.۵۰.۲۵

ال ۵          ۲۰۰.۱۰.۵۰.۲۵

پلاک۴       ۴۰۰.۴۰.۲۵

ال۴          ۲۰۰.۱۰.۴۰.۲۵

 

 

آجرسوفال نما مدل سنگ بادبر

کارکرد برای نما استفاده می شود

قیمت 90تومان

نمای از کارکرد آجر مدل سنگ بادبر

 

نمای از آجر سوفالهای که در نما بکار رفته است

 

نمای از دیوار که انواع آجر سوفال در آن بکار رفته است

 

نمای از آجر حصیری که در نمای بالکن بکار رفته رفته است .

قیمت 65تومان

نمای از بالکن که در آن از آجر گشنیزی

نمای از دیوار که در آن آجر سوفال ال شکل در آن استفاده شده است.

 

 

 

نمای از بالکن که در آن آجر سوفال حصیری وگشنیزی بکار رفته است .

 

نمای از آجر سوفال حصیری

قیمت 65 تومان

ابعاد 10سانت

کارکرد برای نما

 

نمای از دیوار که در آن آجر سوفال ال شکل به رنگ قرمز وسفید بکاررفته است.

 

نمای از اجر ساده 10سانتی

قیمت 10سانتی 38 تومان 

قیمت 20سانتی 48تومان

کارکردبرای چیدن دیوار

 

نمای از آجر ساده

20سانتی به رنگ سفید

نمای از آجر ساده

 10سانتی  به رنگ سفید

آجر سوفال ال شکل به رنگ سفید وقرمز

در ابعاد 20سانتی و10سانتی

کاردکرد دور پنجره ودور دیوار استفاده می شود .

قطعه ای 110تومان

آجر ال شکل 20سانتی به رنگ قرمز

قیمت 110تومان

 

 

آجر سوفال لب کرد

قیمت بسته ای 3000تومان کارکرد برای گوشه ساختمان وپنجره بکار می رود

آجر سوفال 5 سانتی یا آفتابی

قیمت 50تومان کارکرد برای سقف طاق ضربی که با خاک گچ مخلوط می شود

دیوار چینی که با سیمان مخلوط می شود.

 

نمای از آجر سوفال تیغه 10سانتی قیمت 90تومان

کار کرد برای حائل های داخل استفاده می شود.

آجر سوفال 5سانتی

قیمت 50تومان

کارکرد برای طاق ضربی ودیوارچینی

 

 

آجر سوفال پلاک به رنگ سفید ،قرمز وسبز

4سانتی =پلاک

4سانتی معمولی

5سانتی معمولی

 

 

 

آجر سوفال گشنیزی به رنگ قرمز

قیمت 40تومان

قیمت بسته ای 8000تومان

کارکرد برای قاب ونمای ساختمان

 

پلاک برای بالای سنگ به رنگ سبز

کارکرد برای دورپنجره وقاب

 

ارائه دهنده:

احمد زمانی افشار

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:10  توسط معمار  | 

 

متریال نوین

پارکت :

ماده اصلی تشکیل دهنده پارکت ذرات فشرده چوب که در روی آن یک لایه مقاوم از ملامین وظیفه حفاظت از آن را به عهده دارد

مزایا:

نصب بسیار آسان

مقاوم در برابر فرسودگی و خش

ضد الکتریسیته ساکن

جذب کننده صدا

کیفیت عالی

اتمام کار عالی و راحت

نگه داری سریع و بدون هرگونه مشکل

صدای توپر

استحکام از لایه زیرین تا بالا

عایق رطوبتی

مقاوم در برابر آتش سیگار 

چوب و رطوبت معمولاً در یک مدت طولانی در کنار یکدیگر دوام نمی آورند به همین علتquick stepمدل laguneراتولید کرده یک کف پوش لامینیت با 5 طرح برای سرویس بهداشتی نیز مناسب است بدلیل ترکیب نوار لاستیکی و ماده درز گیر،تضمین کننده محافظت دائمی در برابر رطوبت است.

پروفیلهای پله پارکتی

اتصال راحت و مسطح با کف پوش

لامینیت چسب دار برای اتمام کار طرفین

مقاوم در برابر فرسودگی به کمک لایه فوقانی بسیار مقاوم و همچنین برای پله های بسیار باز

خودتان می توانید براحتی آن را نصب کنید

قرنیز پارکتی :

قرنیز پارکتی قابل رنگ آمیزی است

قسمت زیرین قرنیز ضد آب ،به هیچ وجه رطوبت زیرین را عبور نمی دهد

رنگ، طرح،سطح همانند پارکت می باشد

همراه با کانالی در پشت برای سیم های تلفن و کامپیوتر

لامینیت مقاوم در برابر ضربات و خراشیدگی ها

مقاومت بیشتر در قسمت کف در برابر جذب رطوبت

مجموعه ابزار نصب   :

قطعه ضربه زن

اهرم

گوه هایی برای تضمین درز انبساط با استفاده از این مجموعه می توان پارکت خود را براحتی درهر شرایط نصب کرد.

لامینیت کف پوش

 

تعریف کفپوش های لامینت:

پوشش کف ساختمان با لایه رویی تشکیل شده از، یک یا چند ورق نازک از مواد فیبری (معمولا کاغذ) آغشته شده به چسبهای آمینوپلاستیک ترموست (ملامین) . معمولا این اوراق ممکن است بصورت پرس شده هم باشند مانندHPL)،CPL،Compact). لایه رویی فوق روی یک مغزی اصلی که از اوراق فشرده چوبی می باشد چسبانده می شوند که بیشتر ازMDF، HDFودر مواقعی نئوپان است.

از نظر کاربردی به گروههای زیر تقسیم می شوند:

مصارف مسکونی

مصارف صنعتی:قابل استفاده در محیطهایی که با اسیدها و بازهای قوی و حتی برق فشار قوی سر و کار دارند.

مصارف بیمارستان و فضاهای دسترسی

کف پوش های ورزشی

کف پوش ها در اتاق های کنترل ناوبری و بطور کلی محیطهایی که به هر دلیل نیاز به دسترسی به تاسیسات در کف سطح می باشد قابل استفاده است.

دیوار پوش PVC

•این نوع از محصولات مناسب برای پوشش دیوار و سقف است.از مزایای قابل ذکر این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•نصب بسیار سریع و آسان
•بدون نیاز به زیرسازی و هرگونه چسب
•قابل نصب بر روی هر گونه سطوح ،آجر،گچ،و سطوح ناصاف
•ضدآب و قابل شستشو
•مقاوم در برابر اسیدها و بازها
•سازگا ر با هر  نوع شرایط آب و هوایی و قابل استفاده در داخل و خارج ساختمان
•امکان استفاده از ابزار آلات
•امکان استفاده در محیطهای مسکونی،اداری،تجاری،تفریحی،ورزشی،سالنها و بانکها
•قابلیت خمیدگی و تعویض موضعی در صورت آسیب دیدن

کاغذ دیواری:

•کاغذ دیواری ارزان است
•طول عمر کاغذ دیواری زیاد است
•نصب کاغذ دیواری کار کمتری می طلبد
•رنگ کاغذ دیواری از آلبوم تا روی دیوار تفاوت نمی کند
•می توانید با کاغذ دیواری جو مورد نیاز در آن فضا حاکم کنید
•کاغذ دیواری محیط شما را منحصر بفرد و طبیعت شما را انعکاس می دهد

ابعاد:

•عرض 50،70،90 cm در طول 10cm
•واحد:رول
 
تایل شیشه ای
 

به صورت دست ساز تولید می شود

موارد مصرف :

•برای پارتیشن یا دیوار جداکننده استفاده می شود
•برای نورگیرها نیز استفاده می شود
•ابعاد ضریب 5
• به صورت فاق و زبانه نصب می شود
•زیرسازی باید چوب چهارتراش صاف باشد

 بلوک شیشه ای
 
•بلوک شیشه ای این بلوک ها از دو جداره وکیوم شده شیشه که فضای میانی آنها خلا است تشکیل شده و عایق بسیار مناسبی برای سرما ، گرما ، رطوبت و صدا بشمار می آید . بلوکهای شیشه ای علاوه بر تحمل فشار زیاد از قابلیت عبور نور برخوردار می باشند و به همین سبب کارایی زیادی در ساخت دیوار های داخلی ، نمای خارجی ، پارتیشن بندی و حتی وسایل دکوراتیو دارند .

•این آجرهادر ابعاد،طرحها و رنگهای گوناگون و متناسب با هر سلیقه ای تولید می شوند . و در نتیجه این محصول شیشه ای با خصوصیات منحصر به فرد خود به عنوان یک متریال کارآمد و مدرن کاربردهای بسیار متنوعی در معماری نوین پیدا کرده است .

•بلوک شیشه ای در رنگ ها و طرحهای مختلف قابل استفاده است.
•در دیوارهای نورگیر سقف و حتی جداسازی محیطها نیز استفاده می شود.
•یک سری بست پلاستیکی بین بلوکها قرار می گیرد که ضخامت 1cm دارد و ملات بین  سیمان سفید و پودر سنگ می باشد،بند کشی با سیمان سفید
•قطر بلوکها cm8 ،ابعادcm19*19
 
 
 دیوار پوش روپاد

 

•شکل مواد به دو صورت خشک و خمیر آماده

•قابلیت شسشتو 100%، قابلیت شستشو با کف و شامپو فرش

•به علت بافت الیافی و انعطاف پذیری عیوب و ترک های زیر کار را می پوشاند

•غیر قابل اشتعال ،بدون بو و حساسیت

•وزن سبک:900 تا 1100g  در متر مربع

•زیر سازی مناسب شامل:سیمان،رویه گچ،سنگ و ...

•بعد از اجرا کاملاً واترپروف می شود
 
 
 ارائه دهنده:
میترا سیدی
+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 6:36  توسط معمار  | 

مراحل منتاژ نرده حفاظ و نرده پله

(مرحله 1)

 برش لوله های استیل (مخصوص نرده) به وسیله دستگاه مربوطه.

(مرحله 2)

روش قرار گرفتن ستون و میله اهنی رزوه شده برروی پله.

(مرحله 3)

نصب و کامل شدن ستون عمودی اولین پله و اماده سازی برای مراحل بعدی.

(مرحله 4)

نحوه بسته شدن میله رزوه شده میانی پایه نرده پله.

(مرحله 5)

نحوه قرار گرفتن روکش وپایه در محل مورد نظر.

(مرحله 6)

نحوه تراز کردن پایه ها برای منظم بودن و دقیق ایستادن.

(مرحله 7) 

نمای زیر لوله که در سر پایه قرار دارد و به وسیله پیچ به روکش متصل میشود.  

(مرحله 8) 

اندازه گیری ستون عمودی پله که اندازه استاندارد ان 85  سانتیمتر میباشد.

(مرحله 9)

قرار داددن دیوار کوب در محل مناسب که از قبل با تراز و گونیا محل ان اندازه گیری شده است و اماده نصب به دیوار میباشد.

(مرحله 10)

بعد از بستن میله نمره 10 به پله و گذاشن کف کوب و پایه بر روی هم نوبت به سر ستون میرسد که روی سر پایه قرار میگیرد و اماده میشود برای بستن گوی سر ستون.

(مرحله 11)

در مرحله قبل بعد از قرار گرفتن سر ستون  نوبت به گوی سر ستون مرسید که حال تکمیل شدن اولین پایه پله و رفتن به مرحله بعدی اماده  است.

(مرحله 12)

حال برای دقیق و منظم بودن پایه ان را به وسیله تراز دقیق  میکنیم و برای قرار دادن روکش اماده میسازیم.

(مرحله 13)

چگونگی بسته شدن و تکمیل شدن پایه ها را مشاهده میکنید که به ترتیب به پله متصل شده اند برای اولین پایه سر گوی ..وپایه های بعدی زیر لوله بسته میشود.

(مرحله 14)

برای بستن دیوار کوب باید محل ان را مشخص وسوراخ کرد که به وسیله دستگاه مربوطه دریل انجام میشود.

(مرحله15)

برای بستن دیوار کوب به دیوار از پیچ و رول پلاک استفاده میشود.

(مرحله ۱۶)

(مرحله ۱۷) 

(مرحله 18)

قبل از بستن پیچها ابتدا پایه اول را به وسیله زیر لوله به روکش متصل میکنیم .

(مرحله 19)

نحوه بستن ستونهای عمودی به لوله افقی توسط زیر لوله به وسیله پیچ (اهن پیچ)

(مرحله 20)

اندازه گیری پایه عمودی برای بستن نرده های میانی یا خطها که طبقه بندی انها به مدل نره بستگی دارد.

(مرحله 21)

نحوه اندازه گیری پایه ها  برای بستن حلقه نگه دارنده توسط گونیا

(مرحله 22)

نحوه بسته شدن پایه اول پله به روکش به وسیله سر لوله.

(مرحله ۲۳)

قسمت پایانی منتاژ پایه ها و روکش .

اندازه تمامی پایه ها استاندارد بوده که با بستن کف کوب .زیر لوله و روکش باید 85 سانتیمتر باشد

(مرحله 24)

بعد از اندازه گیری پایه ها  برای بستن حلقه نگه دارنده .انها را به وسیله دریل سوراخ کرده و زیر حلقه را  که شکلی نیم دایره دارد و دقیق روی لوله فیت میشود میبندیم.

(مرحله 25)

در شکل مورد نظر میبینیم که چگونه بعد از بستن  پایه ها به روکش .خطها یا میله های 16 میلی به وسیله حلقه نگه دارنده به پایه  بسته شده اند .

(مرحله پایانی نرده حفاظ )

 

( مرحله پایانی نرده پله )

 

(منتاژو تکمیل یک نرده برای  پله)

 

 


(معایب نور گیرها)

 در بعضی از محل ها که بارندگی و یا گرد و غبار فراوان است اکثرا" نورگیرها دچار مشکل میشوند که باعث ورود گردو عبار و یا اب به داخل ساختمان میشود.لازم به ذکر است اگر نورگیر استفاده شده از جنس مرغوب نباشد چنین مشکلاتی را داراست. گاه برای جلوگیری از ورود اب و خاک به داخل برای به کار بردن نورگیر از ایزو گام برای بستن ورودی های احتمالی استفاده میکنند که مانع از امدن اب و خاک به داخل میشود.(بهره مفید از نورگیر)

در ساختمان های هم کف که زیر بنای انها زیاد است و با کمبود نور محیط مواجه میشوند از نورگیر استفاده میشود این عمل باعث میشود که ساختمان هم زیبا و هم روشنتر شود.نورگیر را میتوان در ابعاد متتفاوتی خریداری و استفاده نمود که در الاچیق ها .فضاهای خالی بین ساختمان .گلخانه ها.از نورگیر در فضا های داخلی کمتر استفاده میشود به دلیل معاییب عمده ای که دارد.لازم به ذکر است که از نورگیر در مراکز عمومی و تجاری بیشتر اسفاده میشود زیرا باعث نور بیشترو زیبایی محل میشود

ارائه دهندگان:

نیلوفر نامجو

گلناز هاشمی نژاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 15:55  توسط معمار  | 

پنجرهupvc

درباره درب و پنجره u pvc بیشتر بدانیم:

Upvc که ماده اصلی تشکیل دهنده پرو فیلهای درب و پنجره u pvc می باشد برگرفته از unplasticised poly vinyl chloride می باشد .

این ماده نوعی ترموپلاست می باشد که خاصیت پلاستیک از آن گرفته شده است و از مشتقات نفت خام و نمک طعام به حساب می آید .


در تولید پرو فیلهای (upvc ) مواد دیگری نیز دخیل می باشند .

- ضربه گیرها impact modifier

- رنگهای تولید صنعتی pigment

- کمک کننده ها processiny aids

- مواد ضد احتراق heat stabilizers

- روان کننده های داخلی و خارجی internal & external lubricants

- پرکننده ه ها fillers


درب و پنجره های u pvc این شرکت ساخته شده از پروفیل های شرکت veka آلمان و تحت لیسانس این شرکت می باشد . قطر پروفیل مصرفی 6 سانتی متر می باشد که از مقاومت بالایی بر خوردار است .

پروفیل های VEKA آلمان سری 60 (58 میلی متر) در دو نوع سافت لاین ( softline ) و یورولاین (euroline ) عرضه می گردد .

این دو نوع پروفیل از لحاظ ظاهری و جنس شبیه به یکدیگر می باشند و تنها تفاوت آنها که برای مصرف کننده قابل تشخیص نمی باشد وزن اکسترود (extrude) آنها می باشد .

پروفیل های سافت لاین (softline ) در مقایسه با پروفیل های یورولاین( euroline ) از وزن بالاتری برخوردار است و به همین جهت مقاومت و ساختار بهتری را داراست.

شرکت پنجره سبز تولیدات خود را با پروفیل های سافت لاین عرضه می دارد.


از محاسن این نوع پنجره میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

- جلوگیری از اتلاف انرژی از 35%تا40%

- قابلیت کیپ شدن 6 تا 9 نقطه

- عدم نفوذ گرد و غبار

- مقاوم در برابر باران های شدید

- ضد ضربه و نشکن

- قابلیت باز شدن در دو حالت

- مقاوم در برابر اشعه uv

- بدون تغییر رنگ در شرایط مختلف

- غیر قابل اشتعال

- رنگ بندی منحصر به فرد

- سازگار با هرنوع سلیقه

- قابلیت ساخت در تمامی فرمها

پنجره های دوجداره هما رشتن - یو پی وی سی همارشتن - درب های pvc هما رشتن - upvc همارشتن

عمده اختلاف این نوع پنجره با پنجره هایی از جنس آلومینیوم و آهن در این است که پنجره های upvc یک نوع عایق صوتی و حرارتی است در حالیکه پنجره های آلومینیومی و آهنی رسانای صوت و حرارت می باشند و به همین علت صوت و حرارت به راحتی از آنها عبور کرده و در نتیجه نمی توانند عایق خوبی برای دو مورد مذکور باشند .

تنوع رنگی بالا

شرکت پنجره سبز با استفاده از پروفیل‌های veka آلمان ، درب و پنجره‌هایی با تنوع بیش از 32 طیف رنگی را به مشتریان عرضه می‌دارد.


این پروفیل‌ها به صورت لمینیت می‌باشد.

بر روی پروفیل‌های فوق یک فیلم ساخت شرکت  Renolit که در جهان رتبه نخست را دارد لمینیت می‌شود. این فیلم می‌تواند بر روی پروفیل‌های سفید و یا رنگی نصب گردد.

شما حتی می‌توانید یک سمت از پنجره خود را به رنگ دلخواه و سمت دیگر را به رنگ سفید داشته باشید.

فیلم‌های فوق که بر روی پروفیل به صورت لمینیت قرار می‌گیرند دارای بافت می‌باشند.

در صورت تمایل به داشتن سطحی صاف و بدون بافت شما می‌توانید از پروفیل‌های سفید که سطح آن با رنگ‌های مخصوص پوشانده می‌شود استفاده نمایید.

داشتن پنجره و یا درب که پروفیل آن از بن رنگی باشد و سطح آن لمینیت نشده باشد مقدور نیست زیرا اضافه شدن رنگ به pvc در هنگام extrude (بیرون آمدن از قالبهای مخصوص ) سطح پروفیل را موجدار می‌کند و به همین سبب استفاده از پروفیل از بن رنگی بدون لمینیت مقدور نیست.

صرفه جویی در مصرف انرژی تا 40درصد تنها یکی از مزایای استفاده از درب و پنجره های ساخته شده از یو.پی.وی.سی در ساختمان می باشد


 UPVC   چیست؟

 تاريخچه پيدايش درب و پنجره هاي UPVC و شيشه هاي دو جداره

 تاريخچه توليد درب و پنجره UPVC در ايران

 ویژگی های درو پنجره‌های UPVC 

      1- صرفه جوئی در مصرف انرژی

      2- قفل و یراق آلات سیستم درو پنجره

      3- عایق در مقابل نفوذ آب

      4- مانع ورود گرد و غبار و دود

      5- مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

      6- عدم اشتعال به هنگام آتش سوزی

      7- نظافت آسان

      8- نصب آسان

      9- مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید

      10- استحکام

      11- امکان تبادل هوا

      12- تنوع در ساخت

      13- پایداری در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

      14- مقاومت در برابر زلزله

      15- آلودگی صوتی

فرایند تولید پروفیل UPVC

 نمونه ای از مقاطع پروفیل UPVC

 مونتاژ درب و پنجره های UPVC

 اندازه گیری و نصب پنجره های UPVC

 استانداردهای تولید وآزمایشات مواد اولیه

 آزمایشات مربوط به پروفیل تولیدی

 تاريخچه پيدايش شيشه هاي دو جداره

 فرایند تولید شیشه دو جداره

استاندارد تولید شیشه دو جداره

آزمونهای استاندارد شیشه های دو جداره

 

UPVC چیست؟
مواد اصلی UPVC را نفت خام و نمک طعام تشکیل میدهند . از نفت خام ، اتیلن و از نمک ، کلر بدست می آید و از طریق پلیمر یزاسیون ، کلر، اتیلن ، وینیل کلرید با هم ترکیب و پلی وینیل کلرید یا بصورت خلاصه PVC بدست می آید. که ماده ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است

امروزه PVC در کنار پلی اتیلن- پلی پروپیلن- پلی استیرول به عنوان یک ماده استاندارد در زمینه های مختلف کاربرد فراوانی دارد.
 افزودنی ها
با افزودن موادی مانند ضربه‌گیرها (Impact Modifiers ) ، کاهش‌دهنده‌های سرعت اشتعال یا متعادل کننده‌های گرما (Heat Stabilizers )، پر کننده‌ها (Fillers )، کمک فرایندها (Processing Aids ) و روان‌کننده‌های داخلی و خارجی (Internal & External Lubricants ) و در صورت نیاز رنگ‌های صنعتی (Pigments ) و اکسیـد تیتانیوم (Tio2 ) به نفت خام و نمک طعام ماده جدیدی بدست می‌آید که هر چند خمیر مایه آن PVC است لیکن خواص فیزیکی متفاوتی داشته و به آن ماده غیر پلاستیک یا UPVC اطلاق می‌شود.
Un plasticized Poly Vinyl Chloride که مختصرا UPVC نامیده می شود ماده‌ای سخت است و در واقع یک نوع پلاستیک حرارت دیده (Thermo plats ) می باشد که در فرایند تولید، از طریق اکسترودر شدن به شکل مقاطع مختلف (Profiles ) در آورده می شود.
طیف وسیعی از محصولات را می توان با UPVC تولید نمود که برای نمونه می توان به پروفیل های قابل مصرف در ساخت درو پنجره، کرکره، کف پوش، سقف کاذب، کابل‌های ایزوله، چرم مصنوعی، ورق PVC ، محافظ قرص، کیسه خون و سرم اشاره کرد.
در ساخت درو پنجره از جنس UPVC از پروفیل های مناسب که دارای غلظت بالای مواد متشکله هستند استفاده می شود تا استحکام کافی را داشته باشند.
UPVC بعلت داشتن امتیازات زیاد و خاص از اواخر دهه 60 وارد بازار شد و جای خود را در بازارهای جهانی پیدا نمود . در حال حاضر UPVC نسبت به سایر مواد پلیمری از امتیازات بالاتری برخوردار بوده ودرصد مصرف بیشتری را به خود اختصاص داده است ( بیش از 60% از سهم بازار).
 
 تاريخچه پيدايش درب و پنجره هاي UPVC و شيشه هاي دو جداره :
ساخت درب و پنجره هاي UPVCحدوداً درسال 1960 ميلادي در اروپا آغاز گرديد.با پيشرفت تكنو لوژي و افزايش هزينه توليد درب و پنجره چوبي ‌،آهني و آلمينيومي استفاده از درب وپنجره هاي UPVCرونق روز افزون يافته است.سهولت ايجاد تنوع در طرح ورنگ و استقامت فيزيكي و پايداري در برابر شرايط جوي متفاوت وهمچنين قابليت با ز يافت بودن UPVC به كار رفته در ساخت اين نوع درب و پنجره موجب تحولات عمده اي در اين صنعت گرديده است .

 تاريخچه توليد درب و پنجره UPVC در ايران :
در ايران اولين بار در اواخر دهه 50 واحد توليد پروفيل و ساخت درب وپنجره UPVC حد فاصل شهرستان هاي بندرانزلي و رشت احداث گرديدو با اين كه در سال هاي بعد واحدهاي توليدي ديگري در اين زمينه احداث گرديده است.ليكن به دلايل مختلف واحدهاي موجود از تكنولوژي كنوني بر خوردار نبوده و حجم عمده پروفيل مصرفي واحدهاي مونتاژ از منابع خارجي تامين مي گردد.امروزه در كشورهاي اروپائي بيش از 75% سهم بازار درب وپنجره متعلق به پنجره هاي UPVCمي باشد به طوري كه به عنوان مثال در سال 1997 حدود 84 ميليون پنجره UPVCدر اروپا فروخته شده است

 

 ویژگیهای درو پنجره‌های UPVC

     1- استحکام
      2- زیبایی فوق‌العاده
      3- صرفه جوئی در مصرف انرژی تا 40%
      4- کاهش آلودگی صوتی تا میزان
      5- پائین بودن ضریب انتقال حرارتی
      6- حفظ محیط زیست از طریق بازیافت
      7- مانع ورود گردو غبار و دود و گازهای موجود از محیط بیرون به داخل
      8- مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی
      9- مقاوم در مقابل نفوذ اشعه ماوراء بنفش خورشید
      10- عدم اشتعال در هنگام آتش سوزی و حریق
      11- مقاوم در برابر زنگ زدگی ،خوردگی و رطوبت هوا
      12- ایمن در برابر سرقت
      13- بی نیاز به صرف هزینه رنگ آمیزی
      14- تنوع در طرح و تطابق با هر نوع معماری
      15- تنوع در رنگ
      16- نظافت راحت و آسان
      17- نصب آسان
      18- ثبات رنگ در برابر اشعه خورشید
      19- مقاوم در برابر عوامل خوردگی – اسیدها و بازها و موارد شیمیایی
      20- مقرون به صرفه
      21- تنوع در طرح و نوع بازشوها
      22- تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه
      23- عدم نیاز به سرویسهای مکرر
      24- قابلیت استفاده از روکشهای رنگی
     25- قابلیت بازیافت

صرفه جوئی در مصرف انرژی
با توجه به اعلام تحقیقات سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ایران در حدود 45% از اتلاف انرژی از طریق پنجره های صورت می گیرد. در این خصوص بخش ساختمان با داشتن سهم حدودا 35 درصدی در مصرف انرژی یکی از صنایعی است که سهم بالایی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. در صورتیکه در زمستان به قاب پنجره و شیشه آن دست بزنید خواهید دید که سرد است و این دلیل تبادل حرارتی بین قاب پنجره و شیشه با فضای بیرون است.
برای رفع این مشکل با استفاده از پنجره UPVC و شیشه دو جداره تبادل حرارتی از طریق پنجره به حداقل ممکن خواهد رسید.

 قفل و یراق آلات سیستم درو پنجره

با بکارگیری پیشرفته ترین قفل و یراق تحولی اساسی در سیستم قفل و یراق آلات درو پنجره به وجود آمده است. طراحی ویژه این یراق آلات به گونه ای است  که درو پنجره را از چهار جهت احاطه کرده و باعث می گردد که با چرخش یک دستگیره در یا پنجره توسط قفل های قارچی شکل به قاب هایشان محکم گردند که این خود سبب ایمنی بالای در و پنجره ها می گردد.
بشکرانه طراحی خاص قفل ها و لولاهای نگهدارنده در و پنجره به قاب ،امکان بازو بسته کردن درها و پنجره ها در حالت های زیر میسر است
     1- یراق یک طرفه
     2- یراق دو طرفه
     3- یراق کشویی
     4- یراق کشویی – لغزشی نیمه اتوماتیک
     5- یراق کشویی – لغزشی تمام اتوماتیک
     6- یراق تاشو
این یراق آلات از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای عمری طولانی می باشند. 

 عایق در مقابل نفوذ آب

در سیستم پنجره UPVC ، طراحی دقیق و مهندسی پروفیل و آب بندها ودرزگیرها در سراسرقاب و پنجره، عدم نفوذ آب به داخل ساختمان را  تضمین می نماید. این موضوع در نواحی دارای بارش فراوان و مستمر مانند شمال کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با این حال در بدنه پروفیل ها آبروهایی تعبیه شده است که در صورت نفوذ احتمالی آب بداخل پنجره ، آب بطور خودکار از پنجره خارج میگردد.

 مانع ورود گرد و غبار و دود

مهمترین ویژگی سیستم در و پنجره های UPVC قابلیت آنها در ممانعت از نفوذ گرد و غبار و دود و دیگر ذرات معلق موجود در فضای بیرون محل سکونت است. این بخاطر نوارهای درزگیر و مکانیزم یراق آلات و قفل های ویژه ای است که در آنها بکار برده شده است .
استفاده ازاین سیستم خصوصا در اماکنی که آلودگی شدت بیشتری دارد  توصیه میگردد تا شرایط زندگی بهتری فراهم گردد.

 مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

پروفیل‌های UPVC بکار گرفته شده در درو پنجره‌ها دارای استحکام و عمر بسیار طولانی می‌باشند و به جهت داشتن  نوارهای آب بندی دوگانه بر روی درها و پنجره‌ها و چهار چوب آنها در مواجه با آب، باران، صدا، گردوغبار و دود و دم موجود در محیط بیرون مقاوم بوده و در مقابل باد و طوفان تا شدت 150 کیلومتر در ساعت بدون لرزش می‌باشند.

عدم اشتعال به هنگام آتش سوزی

پروفیل سیستم پنجره UPVC به سبب ترکیب با CPE که نوعی تعدیل کننده UPVC می‌باشد، در برابر آتش مقاوم بوده و شعله ور نمی‌شود و خود به تنهایی قابل اشتعال نبوده و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

شعله های معمولی نظیر شعله کبریت بر پروفیل های UPVC بی اثر است و آن‌ها را نمی سوزاند. افزودن مقادیر مناسبی از تثبیت کننده های حرارتی ، مقاومت پروفیل ها را در مقابل حرارت افزایش داده و مانع از آسیب دیدن در و پنجره ها در مجاورت هوای آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشید می گردد . پروفیلهای UPVCوقتی در مجاورت جریان آتش قرار می گیرند بسیار آهسته می سوزند.

  نظافت آسان

پروفیل ها می توانند متناسب با نوع آلوده کننده نظافت شوند. لیکن بهترین پاک کننده آب و صابون است. صابون و آب از تشکیل الکتریسته و جذب گردو غبار ودوده محافظت می نماید. در صورت بروز خراشیدگی در سطح پروفیل آنرا با مایع وکانول برطرف نمائید.لازم به تذکر است که استفاده از بنزین و مواد اسیدی سطح پروفیل را از بین می‌برد.

جدول مواد مختلف برای پاک نمودن در و پنجره‌های UPVC

نوع ماده

ماده و وسيله پاك كننده

كاردك‌و‌پارچه‌خشك

پارچه‌خشك

آب

برس‌وآب

ماده‌پاك‌كننده

قير

-

-

-

×

-

مداد

-

-

-

-

×

رنگ

×

-

-

-

-

چربي

-

-

-

×

-

بتونه

-

-

-

-

×

چسب

-

-

-

-

×

دوده

-

-

-

-

×

لاك

-

-

-

-

×

واكس

-

-

-

-

×

سيمان

-

-

×

-

-

گچ

-

-

×

-

-

 نصب آسان

نصب در و پنجره های UPVC ،از طریق پیچ ومهره کردن آنها به قاب فلزی اولیه و یا سازه های سیمانی ،آجری و... صورت می پذیرد و تمام فواصل و شکافها از طریق تزریق فوم و سیلیکون پوشانده می شود که این خود سبب سهولت و سرعت در نصب می گردد.

 مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید

تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید عامل اصلی از بین بردن رنگ اشیاء است. موادی که به PVC افزوده می شود موجب مقاومت در مقابل رنگ پریدگی پروفیل میگردد.از طرفی اکسید تیتانیوم موجود در پروفیل نیز انعکاس اشعه ماوراءبنفش خورشید از سطـح پروفیل را موجب می شود.

 استحکام

ساختمان پروفیل از طراحی خاصی که آمیخته از کانالها و دیواره ها بصورت طولی و عرضی می باشد تشکیل می شود که ضمن سبک تر شدن وزن سازه موجب استحکام پروفیل ها نیز می گردد. علاوه براین ،وارد کردن پروفیل های فلزی گالوانیزه به ضخامت 5/1 میلیمتر و متناسب با فضای بعضی از کانالها، تقویت مضاعف پروفیل ها را سبب گشته واین امکان را میسر می سازد تا نصب یراق آلات و پیچ کردن آنها در داخل پروفیل های فلزی میسر گرددو دوام و کارائی یراق آلات راحفظ نماید.

 امکان تبادل هوا

یکی از ویژگیهای جالب درو پنجره های UPVC ، امکان چرخش آنها حول محور عمودی و افقی است .با انتخاب حالت مورب (Tilt) محور عمودی پنجره با محور عمودی قاب زاویـــه ای 15 درجـــه می سازد، در این حالت پنجره از قسمت بالا باز شده و با ایجاد شکافی 15 درجه امکان تبادل هوای داخل با هوای بیرون را میسر می سازد(بدون آنکه پنجره بطور کامل باز شده باشد). با انتخاب حالت چرخش (Turn)، محور افقی پنجره با محور افقی قاب ، زاویه ای حداکثر 180 درجه می سازد تا بیشترین تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون امکان پذیر گردد.

 تنوع در ساخت

از ویژگیهای پروفیل های UPVC قابلیت خم شدن آن است و می توان آنرا به هر نوع انحناء و قوس مورد نیاز در آورد. پنجره ها به گونه ای طراحی شده اند که نصب توری و پرده های کرکره ای با قاب UPVC برروی آنها امکان پذیر میگردد.

 پایداری در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

درو پنجره‌های UPVC به علت استفاده از تقویت کننده های گالوانیزه در داخل کلیه پروفیل ها و یراق آلات ،در برابر زنگ زدگی و خوردگی و مواد شیمیائی موجود در هوا بسیار مقاوم هستند.

 مقاومت در برابر زلزله:

صنعت ساختمان و معماری نوین بدلیل رعایت مسایل ایمنی از قبیل مقاومت در برابر زلزله و جلوگیری از بروز هزینه های احتمالی آن روزبه روز در حال تحول و دگرگونی در سطح جهان می باشد.

محققان با بررسی خسارات زلزله و حرکات احتمالی زلزله سازه دریافته اند که نماهایی که با موارد مصرفی از قبیل سیمان و فلز نصب می گردند باعث ایجاد ازدیاد بار مرده در یک جهت سازه شده و در هنگام زلزله در سازه ایجاد پیچش می نماید. لذا استفاده از نمای UPVC یکی از بهترین گزینه ها جهت سبک سازی و ضد زلزله نمودن سازه ها می باشد.

 مقایسه انواع پنجره ها از نظر خصوصیات فنی و کیفی

 خصوصیات فنی و کیفی

پنجره های چوبی

پنجره های فلزی

پنجره های آلومینیومی

پنجره های UPVC

زنگ زدگی/پوسیدگی و خوردگی

×

×

-

-

رسوب پذیری

×

×

×

-

انتقال حرارت

×

×

×

 -

انتقال صوت

×

×

×

 -

نفوذ گرد و غبار

×

×

×

 -

نفوذ رطوبت

×

×

×

 -

نیاز به رنگ آمیزی

×

×

 -

 -

قابلیت شستشو

-

 -

×

×

وزن سبک

 -

 -

×

×

سرعت بالای تولید

 -

-

-

×

سرعت در نصب

 -

 -

-

×

 

 آلودگی صوتی

بررسي اثرات مخرب آلودگي صوتي بر روي انسان و نقش مؤثر پنجره دوجداره UPVC در كاهش اثرات آن

● ناشنوايي شغلي: از مدتها پيش آلودگي صوتي يكي از علل ناشنوايي تشخيص داده شده است. كار و زندگي در صداي زياد سبب تغيير موقت و يا دائم در آستانه شنوايي مي گردد. بنا به عقيده متخصصان تغيير در آستانه شنوايي حداقل به اندازه 25 دسي بل در بسامدهاي 500 و 1000 و 2000 هرتز ضعف شنوايي ناميده مي شود.
 اثرات رواني صدا: صدا سبب بي دقتي و كم شدن فعاليتهاي مغزي و ناهماهنگي كارهاي فكري مي گردد.
 اثرات عمومي صدا: صدا ي زياد منجر به ظهور علائمي مانند تهوع، استفراغ و سرگيجه مي شود كه علت آن تحريكات بيش از اندازه و دائمي لابيرنت گوش مي باشد.
 اثرات فيزيولوژيك صدا: صدا باعث افزايش ضربان قلب و بالا رفتن ميزان اكسيژن مصرفي و افزايش فشار خون مي‌گردد.

حالا  چگونه از اثرات صدا جلوگیری کنیم؟

با توجه به آزمايشات انجام گرفته در علم پزشكي، محيطي به دور از هرگونه آلودگي صوتي تاثير بسزايي در سلامت جسم و روان انسان دارد، چراكه محيط آرام زندگي باعث تمدد اعصاب و در نتيجه افزايش بازدهي انسان مي شود. يكي از راههاي مؤثر در كاهش آلودگي صوتي، استفاده از سيستم در و پنجره مناسب مي‌باشد. سيستم در و پنجره دوجداره UPVC مي تواند كمكي موثر در كاهش آلودگي صوتي باشد.

سيستم در پنجره دو جداره UPVC با كاهش آلودگي صوتي در محيط زندگي، آرامش و آسايش را براي شما به ارمغان مي آورد. شما مي توانيد با توجه به ميزان صداي موجود در محيط كار يا زندگي خود با انتخاب پنجره UPVC و ضخامت مناسب شيشه، حداقل صدا را در محيط زندگي يا كار خود داشته باشيد.

با انتخاب سيستم پنجره دو جداره صداهاي تحريك كننده اعصاب و روان را تا ميزان 40-30 دسي بل كاهش دهيد و آرامش و سكوت را براي خود فراهم آوريد.

پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات عمده زندگی در شهر های بزرگ خصوصا شهر های صنعتی است که ناخواسته در رفتارهای احتمالی و سلامتی روح و روان شهروندان اثرات سوء و قابل مشاهده‌ای بجا می‌گذارد. استفاده از درو پنجره‌های UPVC با شیشه‌های دوجداره میزان صدا را تا 40 دسی بل کاهش می دهد. که در سلامتی روح وروان افراد جامعه مؤثر می‌باشد.

تحقیقات صورت گرفته در علم پزشکی گواه براین است که صدای بیش از اندازه بر سلامت ما تاثیر به سزایی دارد. با بکارگیری درو پنجره‌های UPVC این امکان برای شما فراهم میگردد تا به تناسب نیازهای شخصی خود میزان آلودگی صوتی را کاهش دهید. بسته به سطح صدای موجود (دی سی بل) می‌توانید از مشاوره ما در زمینه نوع شیشه و نوع قاب آن (ازمواد ترکیبی باشد یا مواد دیگر) استفاده نمائید. پنجره‌های عایق صوت برای گذاشتن نقطه پایان به صداهای آزاردهنده و فراهم نمودن آرامش و سکوت وسیله‌ای مناسب هستند.

  فرایند تولید پروفیل UPVC

 این فرایند شامل دو مرحله اصلی می باشد:
     1- مرحله میکس و آماده سازی مواد اولیه در دستگاه میکسر
     2- مرحله شکل دهی و تولید پروفیل در دستگاه اکسترودر

در مرحله اول PVC و  افزودنی های دیگر ، با درصد مشخص توسط دستگاه میکسر ترکیب سرد و گرم می شود . مواد ترکیب شده بین 12 تا 24 ساعت در دمای محیط می ماند تا الکتریسیته ساکن حاصل از میکس از بین برود و دمای آن با دمای محیط یکسان گردد .

مواد پس از مرحله میکس به صورت اتوماتیک وارد دستگاههای اکسترودر میشود . پس از تنظیم و نصب قالب پروفیل مورد نیاز و هم چنین قسمت های کالیبراتور و تانک های خنک کننده می بایست دمای سیلندر و دستگاه اکسترودر و قالب به حد معین برسد . این میزان دما بسته به نوع سطح مقطع پروفیل متفاوت است که معمولا برای سیلندر بین 165 تا 185 درجه سانتیگراد و برای قالب بین 198 و 202 درجه سانتی گراد میتواند متغیر باشد . دستگاه اکسترودر شامل دو عدد مارپیچ با چرخش غیر همسو میباشد که مواد را به صورت یکنواخت از قسمت سیلو به طرف قالب هدایت میکند . سیلندر دستگاه شامل چهار قسمت می باشد که هر کدام به ترتیب وظیفه پیشگرم کردن مواد ، پلاستیسیته کردن تبدیل مواد به شکل خمیری خروج گازهای متصاعد شده و در نهایت شکل گیری پروفیل را به عهده  دارند ، پس از خروج پروفغیل از قسمت کالیبره و تانک های خنک کننده اطلاعات مربوط به پروفیل روی آن حک میشود . در نهایت پروفیل وارد قسمت برش شده در ابعاد 6 متری برش داده و بسته بندی می گردد .

 معرفی اجزای پنجره:
    1- قاب و بازشو پنجره از جنس یو.پی.وی.سی

     2- زهواره یو.پی.وی.سی

     3- لاستیک درزبندی ای.پی.دی.ام
     4- پروفیل گالوانیزه
     5- شیشه با یراق
     6- یراق آلات

 

مونتاژ درب و پنجره های UPVC

پروفیلهای مورد نظر با توجه به نوع سفارش درب و پنجره انتخاب شده و پس از انجام محاسبات دقیق و مهندسی و آنالیز ابعاد درب و پنجره ، طبق نقشه برش داده می شوند. سپس تعدادی از این پروفیلها به منظور ایجاد شیار آب به دستگاه مربوطه منتقل می شوند.

همزمان باعملیات برش پروفیل UPVC و ایجاد شیار آب ، پروفیلهای گالوانیزه برش داده شده و درون آنها با پیچ محکم می شوند. بمنظور مقاوم سازی و تقویت درب و پنجره های تولیدی ملزم به استفاده از پروفیل گالوانیزه با ضخامت مناسب در داخل خانه اصلی پروفیل  UPVC می باشیم. بکارگیری پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل اصلی UPVC و پیچ شدن یراق آلات روی قطعات تقویت شده، ضمن کاهش خطر افتادگی بازشوهای پنجره، مقاومت درب و پنجره های ساخته شده از پروفیل UPVC را افزایش می دهد

در ادامه در صورت نیازبه نصب دستگیره و یراق آلات (برای بخشهای باز شو) سوراخها و شیارهای مورد نیاز توسط دستگاه روی پروفیل تعبیه می شود. سپس پروفیلها طبق نقشه توسط دستگاه جوش به یکدیگر متصل می شوند و با انتقال به دستگاه بعدی، پلیسه ها و زوائد ناشی از جوش در زوایای مختلف از بین می رود.

در نهایت روی میز کار پس از تمیز کاریهای جزئی و نهایی، یراق آلات روی درب و پنجره نصب میگردد. هر پنجره با توجه به شعاع باز شو و بسته به ابعاد آن یراق آلات مخصوص به خود را دارد که در قسمتهای قاب و لنگه پنجره نصب می گردند.این یراق آلات ازکیفیت بالا برخوردار بوده و از لحاظ مقاومت در مقابل خوردگی بعنوان یکی از مهمترین خواص یراق آلات در رده مورد قبول استانداردهای اروپایی میباشد همچنین استاندارد امنیت در مقابل سرقت نیز در یراق آلات مورد استفاده رعایت شده است

 اندازه گیری و نصب پنجره های UPVC

پنجره های UPVC قابلیت نصب روی قاب های فلزی (Sub Frame ) و سازه های سیمانی، آجری و ... را دارد، در زمان آماده بودن درگاه پنجره عملیات اندازه گیری بوسیله ابزار مناسب اعم از مترهای لیزری، مترهای نواری و سایر ابزار دقیق با دقت بالا اندازه گیری و جهت تعیین نقشه پنجره ها به واحد طراحی ارائه میگردند

نصب پنجره های UPVC ارتباط مستقیم با دوام و عملکرد این نوع از پنجره ها دارد، عملیات نصب باید به گونه ای انجام شود که اهداف زیر حاصل گردند:

     1- قابلیت تحمل بارهای زنده و مرده
     2- جلوگیری از تبادل صوت و حرارت
     3- باز و بسته شدن مطمئن
     4- تمیز کردن درگاه نصب
     5- جایگذاری پنجره و تراز کردن آن
     6- انجام سوراخ کاریهای لازم
     7- ثابت کردن پنجره در محل نصب با استفاده از پیچهای مناسب
     8- نصب شیشه ها و جا انداختن زهواره
     9- درزبندی نهایی با استفاده از تزریق فوم و سیلیکون
     10- رگلاژ نهایی

 استانداردهای تولید وآزمایشات مواد اولیه

برای تولید پروفیل میتوان از مواد اولیه دست نخورده ، مواد بازیافت شده و مواد قابل بازیافت استفاده نمود. کاربرد این مواد با توجه به استاندارد کیفیت RAL-GZ 716/1 تحت شرایط و آزمایشات خاصی قابل قبول میباشد.

کاربرد مجدد مواد با فرمول یکسان توسط همان کارگاهی که قبلاً آنها را تولید کرده در صورتی که به کیفیت پروفیلها صدمه نزنند و عاری از هر گونه مواد نرم کننده و مواد خارجی باشند تحت شرایط خاصی امکان پذیر میباشد.

مواد بازیافت شده و قابل بازیافت

کاربرد مواد اولیه دست نخورده

استاندارد

نوع آزمایش

≥ 71 °C

≥ 75 °C

DIN EN ISO 306

دمای نرمی ویکات VST/B50

≥ 20 Kg/m²

≥ 20 Kg/m²

DIN EN ISO 179,1eA

مقاومت ضربه ای چارپی

≥ 2000 N/mm²

≥ 2200 N/mm²

 

DIN EN ISO 178

DIN EN ISO 527-1-3

مدول الاستیسیته مدول خمشی Ef مدول کششی Et

≥ 30 min

 

DIN 53381-1

زمان پایداری

tst

 آزمایشات مربوط به پروفیل تولیدی

     1-شکل ظاهری و شرایط تولید
حین فرآیند تولید انواع سطح مقطع پروفیل، تعداد نمونه های مشخصی جهت انجام آزمایشات از تولید اخذ می گردد. این نمونه ها پس از بررسی شکل ظاهری بمدت 12 تا 24 ساعت در آزمایشگاه نگهداری شده و سپس مورد تستهای مختلف طبق استاندارد RAL GZ 716/1 قرار می گیرد.سطوح خارجی پروفیل ها که در معرض دید قرار دارند لازم است دارای رنگ سفید یکنواخت بوده و عاری از هر گونه اجسام خارجی ، حفره ، ترک ، حباب و سایر معایب باشند .

     2-مقاومت در برابر ضربه ناشی از سقوط جرم در دماهای پایین:(Impact resistance by falling mass at low temperature)
در این آزمایش ابتدا 10 نمونه cm 30 در دستگاه Freezer قرار داده و تا دمایc º 15به مدت حداقل یکساعت نگهداری می شوند سپس توسط جرم kg 1 از ارتفاع mm 1500 مورد تست ضربه قرار می گیرند .  طبق استاندارد RAL   نباید بیش از 10%  از نمونه ها ( بیش از یک پروفیل ) شکسته شود.

     3-رفتار پس از گرم شدن :                    (Behavior after heating)
 cm 22 به مدت نیم ساعت در دمای ºc 150 گرم شده سپس در دمای محیط خنک می گردد و پس از انجام آزمایش نمونه باید فاقد هر گونه تغییر شکل ظاهری (اعم از چروک، ترک، ...) باشد.

     4-تست جرم واحد طول:
نمونه mm 250   با دقت mm 1 اندازه گیری شده و جرم آن با دقت gr 1 سنجیده می شود. جرم واحد محاسبه شده نباید کمتر از 95% مقدار اسمی آن طبق استانداردهای ارائه شده باشد.

     5-برگشت حرارت:    (Heat reversion)
سه مقطع پروفیل mm220 انتخاب و با دو خط به فاصله تقریبی mm 200 در دو سمت سطح به صورت عمود بر محور پروفیل نشان گذاری می شوند. این نمونه ها پس از نشانه گذاری در کوره با دمای ºc 100 به مدت یکساعت قرار میگیرد. و پس از خنک شدن در دمای محیط مجدداً نشانه ها اندازه گیری می شود. برای هر نمونه و هر جفت علامت، ضریب برگشت حرارت به درصد محاسبه می شود.
طبق استاندارد RAL جهت پروفیلهای فرعی نباید درصد اختلاف برگشت حرارت بیش از 3% و برای پروفیلهای اصلی بیش از 2% باشد. ضمناً برای پروفیلهای اصلی اختلاف درصد برگشت حرارت بین دو طرف سطح نیز نباید بیشتر از 4/0 % باشد

6-تست ابعاد و هندسه پروفیل
ابعاد بیرونی و عملی سطح مقطع پروفیلها همچنین ضخامت جداره های داخلی و هندسه پروفیل با استفاده از ابزارهای با دقت زیاد،  اندازه گیری و با استانداردهای ارائه شده مقایسه می گردد.

     7-تست کجی
به منظور اندازه گیری انحراف محور طولی پروفیل، دو نمونه mm 1000 به صورت آینه وار روی یکدیگر قرار می گیرند و با وسیله اندازه گیری دقیق فاصله ایجاد شده در تمام محور طولی دو پروفیل اندازه گیری می شود. این انحراف نباید از mm 1 در کل طول یکمتر تجاوز کند.

     8-تست جوش:
سطح مقطع های پروفیل پس از مرحله جوش به صورت نمونه در آزمایشگاه تحت تست جوش قرار می گیرند. بر اساس استاندارد RAL هر یک از این سطح مقطع ها باید تحت نیروی مشخصی که محاسبه شده است به مرحله شکست برسند و در صورتیکه زودتر از میزان نیروی تعریف شده پروفیل شکسته شود محموله تولیدی مردود شناخته خواهد شد.

تاريخچه پيدايش شيشه هاي دو جداره :

استفاده از شیشه توسط رومی ها در حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود 200 سال قبل باز می گردد که از آن زمان شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیدند.

در سال 1865 میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره غیر نفوذ در ایالت متحده را بدست آورد. او با مطالعه و آزمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه های دو جداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود. پنجره های دارای دو یا چند جداره استاندارد، از اتصال دو یا چند شیشه که بطور موازی ئ در مقابل یکدیگر برای روی یک چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرارگرفته اند تشکیل شده است.

امروزه دیوارهای خشتی و گلی ستنی جای خود را به دیواره های شیشه ای مرتفع براق و درخشان داده اند . این سطوح زیبای رنگی به گونه ای طراحی و اجرا شده اند که بخوبی می توانند در برابر سرما و گرمای محیط خارجی مقاومت کرده و ضمن حفظ زیبایی محیط ، آسایش و اطمینان را برای استفاده کنندگان به ارمغان آورند.

در صنعت معماری نوین ، دیوارهای ساخته شده از جنس شیشه های رنگارنگ رفلکس مورد علاقه و توجه زیاد استفاده کنندگان قرارگرفته است.

 

 

فرایند تولید شیشه دو جداره

در ابتدا جامهای شیشه بوسیله دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتیک قرار گرفته و به تعدادی که اپراتور مشخص می کند به میز برش اتوماتیک انتقال می یابد . سپس اندازه شیشه های مورد نظر توسط نرم افزار بهینه سازی جهت به حداقل رساندن ضایعات توسط دستگاه طراحی و سپس برش داده می شود. شیشه ها پس از جداسازی به خط تولید شیشه دو جداره منتقل می شود ابتدا شیشه ها با آب سختی گیری شده بطور کامل شسته شده و پس از کنترل کیفی به مرحله بعدی منتقل می گردد.

به موازات مراحل مذکور فریم های ما بین دو جدار (Spacer) توسط دستگاه خم کن  (Bending)بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده میشود و داخل فریم از مواد رطوبت گیر پر می شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می شود که بمنظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آنها به یکدیگر  می باشد. فریم ها جهت نصب روی شیشه انتقال می یابد  شیشه ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دو جداره تزریق می شود سپس توسط روبات محیط شیشه دو جداره با چسب پلی سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می شود.

 استاندارد تولید شیشه دو جداره

تولید شیشه دو جداره با توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه طبق استاندارد ملی ایران صورت میگیرد . در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است . از جمله این منابع میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

     1- ASTM E546-1988(Reapproved 1999)
     2-
Standard test method for frost point of sealed insulating glass units ASTM E773-2001

     3-
Standard test method for accelerated weathering of sealed insulating glass units
     4-
CAN / CGSB 12.8 m.76
     5-
Insulating glass units

هدف از این استاندارد تعیین روش های آزمون ، شیشه های دو جداره به منظور بررسی و حصول اطمینان از کیفیت آنها می باشد .
جهت انجام آزمایشات نمونه هایی با ابعاد 350x500±5mm در نظر گرفته می شود .
حد اقل تعداد نمونه ها باید 20 عدد از یک محصول باشد .
کلیه نمونه ها باید حداقل به مدت 2 هفته در محیط آزمایشگاهی با دمای °c2±23 به صورت عمودی قرار گرفته باشند
عیت ظاهری آزمونه ها از لحاظ عدم وجود هرگونه خرابی ویا ترک خوردگی بررسی شود .

 آزمونهای استاندارد شیشه های دو جداره

     1- آزمون تعیین نقطه برفک
     2- آزمون پایداری در برابر محیط هایی با رطوبت بالا
     3- آزمون چرخه های آب و هوایی تسریع شده
     4- آزمون مه گرفتگی
     5- آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا
     6- آزمون تعیین ضخامت قطعه شیشه دوجداره
     7- آزمون تعیین ابعاد شیشه دوجداره

 


ارائه دهندگان:

۱.ساناز افضلی

۲.پریسا سیار

۳.شبنم شجاعی

۴.زهرا غریب پور

۵.هانیه قنبری

۶.ندا ملکی پور

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 6:50  توسط معمار  |